زمان انجام ختنه

این مورد را ارزیابی کنید
(20 رای‌ها)
زمان انجام ختنه - 4.8 out of 5 1 based on 20 votes


ختنه از زمان حضرت ابراهيم پايه گذاري شده و پس از آن قوم موسي و سپس مسلمانان اين سنت را دنبال كرده اند.
در مسیحیت ختنه به عنوان دستوری دینی وجود ندارد. براساس آئین یهود، ختنه در روز هشتم تولد انجام مي شود. در اسلام زمان خاص و دقيقي برای ختنه ذکر نشده‌است اما طبق حديثي نبوي اين گونه نقل شده است : بهترين وقت روز هفتم است زيرا اطهر و پاكيزه تر است.
طبق مطالعات انجام شده بهترین زمان ختنه در ۱۰ روز اول تولد و ترجیحاً همان ۴۸ ساعت اول است. در بعضی موارد نیز، پزشکان ممکن است این اقدام را به دلایل پزشکی به تأخیر بیندازند که زمان بعدی ختنه، ۱۱ روز اول بعد از تولد نوزاد و سپس تا پایان دورۀ نوزادی یعنی تا ۲۸ روز بعد از تولد است. بعد از ختنه، نوزادتان حداقل تا دو ساعت زیر نظر خواهد بود.

بهترین زمان ختنه از نظر پیامبر


حتما بخوانید: دکتر ختنه


پزشکان توصیه می کنند فرزندان پسر را تا سن سه سالگی ختنه کنیم زیرا یک پسر بچه سه ساله به نوع جنسيت خود آگاه است و شاید هنگام ختنه کردن احساس تعرض به هویت و جنسیتش را داشته باشد و بنابراین بر روحیه اش اثر منفی می گذارد.
حال اين سوال مطرح است كه اگر به هر دليلي ختنه به سنين بالاتر موكول شد براي جلوگيري از آثار منفي روحي بايد چه كرد؟

در اين شرايط توصیه می شود اگر سن بچه بالاي سه سال است از روش بیهوشی استفاده کنید و از انجام عمل با بی حسی اجتناب کنید تا مراحل عمل ختنه توسط كودك ديده نشود و تاثیر منفی در روحیه او نداشته باشد.
بنابراين در پاسخ به اين سوال كه چه زماني نياز به بيهوشي است بايد گفت به طور كلي بهتر است ختنه در زیر سن 15 روزگی با بی حسی موضعی و بالای 6 ماهگی تحت بیهوشی عمومی و در سنین مابین این دو بیهوشی بر اساس تعامل و توافق بين والدین و پزشک انجام گردد.
وقتی صحبت از بیهوشی نوزادان، شیرخواران و یا کودکان می شود ظرافت کار نسبت به بزرگسالان بیشتر می شود به طوریکه هرچه سن کودک در حین بیهوشی کمتر بوده و یا بیماری زمینه ای وجود داشته باشد بیهوشی مشکل تر و طبیعتا عوارض ناشی از آن بیشتر می شود و بنابراين ضروری است تا والدين در انتخاب مراکز درمانی توجه ویژه ای داشته و نسبت به مشاوره بیهوشی قبل از عمل جراحی نیزکوتاهی نکنند.

 

4 نظرها

 • پیوند نظر موبعلی یکشنبه, 17 آذر 1398 ساعت 19:01 ارسال شده توسط موبعلی

  سلام من پسرم راپیش دکتر ختنه کردم خیلی راضی بودیم
  ممنون از مهربونی وصبوریتون اقای دکتر

 • پیوند نظر ناصری دوشنبه, 15 مهر 1398 ساعت 10:15 ارسال شده توسط ناصری

  ببخشید هزینه ی ختنه ی بزرگسالان با بیمه ی تامین اجتماعی چقدره و آیا عملش احتیاج به بیهوشی داره

 • پیوند نظر بي نام جمعه, 05 مهر 1398 ساعت 05:52 ارسال شده توسط بي نام

  سلام، من مردی 27 ساله هستم .در دوران کودکی دکتری بنده را به روش دستی ختنه کردند و به دلیل انجام ناقص قسمتی از گوشت و پوسته زائد باقی مانده است. میخواستم قبل از ازدواج بدون آنکه فردی متوجه شود ختنه را کامل کنم.آیا امکانش هست؟ مدت زمان نقاهت چقدر است.در کلینیک انجام میشود یا بیمارستان؟

 • پیوند نظر پدر مجتبی چهارشنبه, 27 شهریور 1398 ساعت 08:30 ارسال شده توسط پدر مجتبی

  باسلام وخسته نباشید. اینجانب پدر مجتبی از طریق اینترنت با دکتر آشنا شدم و بسیار بسیار از ایشان تشکر میکنم بابت آرامش روحی که به من دادن سپاسگزارم از زحمات همکار

  عزیزشان با آرزوی موفقیت بیشتر

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.