دکتر اطفال| پزشک اطفال

این مورد را ارزیابی کنید
(31 رای‌ها)
دکتر اطفال| پزشک اطفال - 4.3 out of 5 1 based on 31 votes

هر زمان که در حیطه علم پزشکی وارد مباحث مربوط به کودکان می شویم، اولین نکته یی که مورد تاکید قرار می گیرد، توجه به این مطلب است که کودکان، بزرگسالانی که ابعاد کوچک تری دارند، نیستند، بلکه در بسیاری از موارد، خصوصیات مربوط به ساختار بدن آنها و در نتیجه مشکلات و بیماری هایشان کاملاً با بزرگسالان متفاوت است.

حین ۹ ماه دوران جنینی، همه بافت ها و ارگان های بدن ساخته شده و شکل می گیرند. در عین حال تکامل و رشد، پس از تولد نیز ادامه می یابد و برخی از اعضا، مدت ها پس از تولد شکل، ساختار و عملکرد نهایی خود را به دست می آورند. گاهی شکل گیری اعضا و ارگان ها در دوران جنینی، با مشکل

مواجه می شود. این مشکل ممکن است به صورت عدم تشکیل یک بافت یا شکل گیری غیرطبیعی آن باشد. حتی ممکن است بافت هایی که لازم است به صورت طبیعی از بین بروند، باقی مانده و مشکلاتی را پس از تولد به وجود آورند.


حتما بخوانید: دکتر ختنه

یکی از بیماری های مادرزادی که به صورت نسبتاً شایعی مشاهده می شود، نقص در شکل گیری صحیح لب ها و سقف دهان است که منجر به بروز شکاف لب و شکاف کام (لب شکری و کام شکری) می شود. گاهی این دو اختلال همراه با هم دیده می شوند. علت بروز این بیماری، عدم رشد صحیح بافت هایی است که باید در دوران جنینی به هم متصل شوند و لب و کام را به وجود آورند. نوزادان مبتلا به شکاف لب و کام به جز شکل ظاهری، در تغذیه هم دچار مشکل هستند و در صورت عدم درمان یا درمان نامناسب، به علت عدم توانایی در دریافت مواد غذایی کافی، دچار تاخیر رشد می شوند. درمان این بیماران با جراحی ترمیمی صورت می گیرد. معمولاً شکاف لب را می توان در ماه های اول پس از تولد ترمیم کرد. درمان شکاف کام نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارد و معمولاً جراحی تا یک سالگی به تاخیر انداخته می شود.

  دکتر اطفال کامبیز هرمان مقدم 

سایر بافت ها و ارگان های سر و صورت هم ممکن است دچار نقایص تکاملی شوند. بسته ماندن یک یا دوطرفه سوراخ های خلفی بینی در برخی مواقع رخ می دهد که نوع دوطرفه آن به علت ایجاد مشکلات تنفسی نیاز به مداخله اورژانسی دارد. عدم تشکیل یا بدشکلی لاله گوش و کانال گوش خارجی هم از اختلالات تکاملی هستند که علاوه بر بدشکلی ظاهری، ممکن است با کاهش شنوایی هم همراه باشند.

در ناحیه حلق، به صورت طبیعی مجموعه هایی از بافت های لنفاوی یافت می شود که خصوصاً در کودکان اهمیت ویژه یی دارند. این بافت ها، تشکیل دهنده لوزه های کامی و لوزه سوم هستند. بافت های لنفاوی موجود در لوزه ها، در سنین کودکی بسیار فعال بوده و به طیف وسیعی از محرک ها واکنش نشان می دهند. این واکنش اغلب به صورت بزرگی لوزه ها و التهاب مکرر آنها نمایان می شود. بزرگ شدن غیرطبیعی لوزه سوم، به ویژه با مسدود کردن مسیر تنفس از طریق بینی، باعث بروز مشکلات متعددی برای کودک می شود. در صورت بروز انسداد بارز مسیر تنفس یا التهاب و عفونت بیش از اندازه لوزه ها، باید آنها را با جراحی خارج کرد.

برخی از مشکلات رایج در زمینه مراقبت‌های بهداشتی کودکان کدام ها هستند؟

در میان رایج‌ترین مشکلاتی که متخصصان اطفال امروزه با آن مواجه هستند، عبارت‌اند از:

  • منشأهای جنینی بیماری در بزرگ‌سالان
  • سیگار کشیدن در میان جوانان
  • سندرومی در نوزادان است که عملکرد عصبی را مختل می‌کند. باعث مشکلات تنفسی، واکنش‌های افسردگی، آگاهی غیرعادی و تشنج‌های پنهانی می‌شود
  • ریشه بیماری‌های قلبی عروقی در دوران کودکی
  • دیابت نوع ۱
  • تومورهای مغزی در کودکان
  • اختلالات طیف اوتیسم
  • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی زیست‌محیطی
  • عفونت‌های باکتریایی رایج در دوران کودکی

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.