ویرایش محتوا

درباره دکتر هرمان مقدم

دکتر کامبیز هرمان مقدم متخصص ختنه نوزادان دارای بورد تخصصی اطفال و کودکان .
وی تحصیلات خود را در سال 74 در رشته پزشکی آغاز نموده و در سال 81 موفق به اخذ پزشکی عمومی گردید . هم چنین از سال های 85 الی 88 در رشته تخصصی کودکان مشغول به تحصیل شد.

راه های ارتباطی

بيماری فيموزيس چيست؟ | پارافیموزیس در مردان

  • خانه
  • -
  • مقالات آموزشی
  • -
  • بيماری فيموزيس چيست؟ | پارافیموزیس در مردان
بيماری فيموزيس چيست؟ | پارافیموزیس در مردان
4
(6)

فیموزیس ناتوانی در پس کشیده شدن پیش پوست (پوست محل ختنه گاه) بر روی سر آلت تناسلی است. در هنگام تولد پیش پوست بر روی آلت تناسلی  چسبيده است و امكان حرکت بين اين دو وجود ندارد و گاهي سوراخ پوست ناحیه ختنه‌گاه کوچک است و اجازه عقب راندن آن را نمی‌دهد در طول زمان پیش پوست به طور طبیعی از سر آلت جدا می‌شود واین توانایی در اکثر پسران بالای چهار سال وجود دارد.
اگر فردی ختنه نشود، امکان ایجاد فيموزيس در سنین بالا نیز وجود دارد.
این بیماری نسبتا شایع است و 10 درصد کودکان 3 ساله ختنه نشده، به آن گرفتار می‌شوند. گاهی کودک به دلیل گریه‌های مکرر تحت درمان‌های مختلف قرار می‌گیرد و در نهایت مشخص می‌شود که به دلیل فیموزیس، پوست ناحیه ختنه‌گاه دچار عفونت و تورم شدید است.
در واقع بیماری فیموزیس، دارای دو نوع است :
می‌تواند به صورت مادرزادی تظاهر پیدا کند که در آن از بدو تولد نمی‌توان پوست ناحیه ختنه‌گاه را به عقب راند و نوع دوم به اين صورت است كه گاهی با آنکه کودک موقع تولد دارای مشکل نیست، به تدریج به علت عفونت و التهاب، دچار فیموزیس شود، در این حالت ادرار برای کودک سخت است و به دلیل درد هنگام ادرار گریه می‌کند كه بيشتر در شيرخواران ديده مي شود كه بايد براي ختنه سريعتر اقدام كرده و اگر تشخيص و درمان مناسب انجام نشود مي تواند عوارض خطرناکی به همراه داشته باشد.

جهت دریافت اطلاعات درباره دکتر ختنه در پاکدشت به لینک آن مراجعه کنید.

 

پزشک ختنه

گاهی ادرار زیر پوست ختنه‌گاه جمع و موقع ادرار كردن باعث تورم و باد کردن ناحیه ختنه‌گاه می‌شود. اگر سوراخ موجود در وسط پوست ناحیه ختنه‌گاه کاملا مسدود شود، دیگر کودک نمی‌تواند ادرار کند. معمولا این کودکان به صورت اورژانسی به کلینیک آورده می‌شوند و باید به وسیله متخصص مربوطه جراحی شوند.
به طور كلي در هر کودکی که نتوان به‌راحتی پوست ناحیه ختنه‌گاه را به عقب راند، احتمال ایجاد این بیماری وجود دارد و با اتفاق افتادن این امر، عمل ختنه به یک عمل جراحی تبدیل می‌شود. از طرف دیگر نباید سعی شود که به زور پوست ناحیه ختنه‌گاه را به عقب راند چون ممکن است باعث تورم شود به‌گونه‌ای که دیگر نتوان پوست ناحیه ختنه‌گاه را روی کلاهک آلت تناسلی کشید. در این شرایط، حالت خطرناک‌تری بنام پارافیموزیس ایجاد می‌شود. اگر حلقه ایجادشده در زیر کلاهک آلت تناسلی به وسیله پوست ناحیه ختنه‌گاه به اندازه کافی سفت باشد جریان خون را قطع می‌کند و باعث سیاه شدن کلاهک آلت تناسلی می‌شود که خیلی خطرناک است و پارافیموزیس نیاز به اصلاح اورژانس توسط جراحی دارد.

پارافیموزیس چیست ؟

پارافیموزیس اختلالی است که در آن مردان نمی‌توانند پوست ختنه‌گاه را به سر آلت تناسلی بکشند. پارافیموزیس یک اختلال جدی است که نیاز به درمان پزشکی فوری دارد.
علایم دیگر در این مورد عبارتند از:
– درد آلت تناسلی
– ورم سر آلت تناسلی
– تغییر رنگ سر آلت، مثل آبی یا قرمز

 

دکتر مقدم

 

برای درمان پارفیموزیس چه مواردی تجویز میشود؟
درمان پارافیموزیس شامل کاهش ورم سر آلت برای ایجاد امکان برگشت پوست ختنه‌گاه به وضعیت صحیح آن است.
اگر پزشک قادر به انجام این عمل نشود آنگاه ممکن است برش کوچکی برای کاهش ورم ایجاد کند. در برخی موارد نیاز است تا مردان دچار پارافیموزیس ختنه کنند.
روشهای مختلفی برای کاهش پارافیموزیس گزارش شده است، که از جمله می توان به فشرده سازی دستی کلاهک و پیش‌پوست متورم ، استفاده از یک دستکش سرد به مدت 5 دقیقه یا ایجاد چند سوراخ بر روی پیش‌پوست متورم نام برد. باند فیموتیک باید تا جایی و به نحوی دستکاری شود که کاملاً دور از حشفه یا کلاهک آلت تناسلی قرار گیرد. قرار دادن کرم موضعی لیدوکائین و پریلوکائین به مدت 30 تا 45 دقیقه باعث تحمل درد عملیات کاهش به صورت دستی می شود. اگر پارافیموزیس در کلینیک دکتر نتواند به طور کامل کاهش یابد ، کودک باید برای درمان به بخش اورژانس منتقل گردد.

 

دکتر ختنه در اسلامشهر

درمان پارافیموزیس به روش هایی انجام می شود؟
• یک محلول به آلت تحویل می‌شود تا ورم را کاهش دهد. سپس پزشک برای شل کردن پوست ختنه‌گاه از جای خود با دست وارد عمل می‌شود.
• پزشک از یک سوزن برای ایجاد چند سوراخ در پوست ختنه‌گاه استفاده می‌کند تا مایعات امکان خروج پیدا کنند. این کار باعث تخفیف ورم می‌شود.
• به شخص مایعاتی داده می‌شود تا برای کاهش ورم آب غیر ضروری دفع شود.
• دکتر یک شکاف کوچک در ختنه‌گاه ایجاد می‌کند تا آن را شل کند.
• شخص ختنه می‌شود.
موارد پیشگیری از فیموزیس و پارافیموزیس چه مواردی هستند؟
در اکثریت موارد پیشگیری از این اختلالات آلت کار آسانی است. سر آلت و ختنه‌گاه باید منظماً شستشو شده و خشک شود. در زمان به عقب کشیدن پوست با ملایمت رفتار کنید و از یاد نبرید که پوست مزبور را پس از پایان کارتان سر جای خود برگردانید.
اگر کسی دچار هر یک از این اختلالات باشد می‌تواند ختنه را به عنوان راهی برای توقف بروز مجدد آنها در مد نظر قرار دهد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد امتیاز 6

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

2 دیدگاه ‌ها

  • من خیلی راضیم که پسرم رو در یک ماهگی بردم و پیش آقای دکتر ختنه کردم
    دیگه هیچ نگرانی از بابت پسرم ندارم چون آقای دکتر تا آخرین روز یعنی افتادن حلقه ما را همراهی کرد

  • خیلی خوبه که یک دکتر خوب مثل آقای هرمان مقدم هستند که به در مورد مراقبت از کودکان خود چه کار هایی لازم است انجام بدهیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس سریع