مراسم ختنه سوران | دکتر ختنه پاکدشت

این مورد را ارزیابی کنید
(52 رای‌ها)
مراسم ختنه سوران | دکتر ختنه پاکدشت - 4.9 out of 5 1 based on 52 votes

مراسم ختنه‌سوران از جمله مراسم‌های فراموش شده ایرانی است که نسل‌های قبل آن را به خوبی می‌شناسند. ختنه در آداب و رسوم ایرانی به معنای دیگر شدن است و ره به سوی مسلمانی گذاشتن. این امر از الزامات گریزناپذیر ایرانی‌ها است. ختنه از گذشته‌های دور مرسوم بوده است. اما امروزه دیگر از آن جذابیت‌ها و رسوم به یادماندنی خبری نیست. ختنه سوران جشني است که به مناسبت سلامتی كودك پس از ختنه کردن برپا می‌شود. زمان برگزاری این جشن معمولاً در بعدازظهر همان روز ختنه کردن است. رسم بر این است که مهمانان برای کودک هدیه‌ای بیاورند.
در قديم به علت اين كه آلات دلاكان جهت ختنه بسيار ابتدائي بود و بچّه‌هاي كم سن و سال و نوزاد تحمّل درد را نداشتند اين عمل به حدود پنج يا شش سالگي موكول مي‌گرديد.
خرافاتي دو مورد اين جشن وجود داشته كه گفته می‌شد که اگر پدری برای پسرش ختنه‌سوران نگیرد، پیش از عروسی پسر خواهد مرد.
در گذشته کار ختنه را طبيب يا فرد متبحر و در بسياري  روستاها دلاک(یا پیرایشگر موی مردان)انجام میداد.
طبق اين سنت طفل ختنه شده بايد چند روزي در رختخواب بخوابد و كمتر حركت بكند تا از خونريزي احتمالي جلوگيري كند . در اين مدت نبايد آب سرد بخورد ، زيرا عقيده دارند كه اگر آب بخورد سيم مي كشد (چرك و ورم مي كند) . بيشتر غذاي طفل را موارد پر چربي مثل گوشت و تخم مرغ نيم رو تشكيل مي‌دهد.


دلاك هر روز چند بار به عيادت بچّه مي‌آيد و هر بار پس از معاينه آلت او به بستگان توصيه‌هاي لازم جهت مراقبت از طفل را مي‌دهد. طفل ختنه شده مدت سه تا هفت روز در رختخواب مي‌ماند. روز هفتم به جاي شلوار لنگي به كمر او مي‌بندند و دو سر لنگ به پشت گردنش گره مي‌زنند. در موقعي كه طفل مي‌خواهد راه برود با دست خود لنگ را از بدن دور نگه داشته تا با زخم تماس پيدا نكند. بعد از چند روز لنگ را باز كرده و شلوار گشاد در پاي طفل كرده كه در اين حال نيز بايد مراقب باشد، بعد از پانزده روز طفل را به حمام مي‌ برند.
از دیگر آداب رایج در مراسم ختنه، اینکه اگر قرار باشد سلمانی بیش از یک بچه را در یک منزل ختنه کند، تعداد بچه‌ها باید فرد باشد. در غیر این صورت خروسی می‌کشند و سر تاج خروس را می‌برند.

ختنه در پاکدشت

با توجه به اینکه شهر پاکدشت در حومه تهران، شهر کوچکی است و پیدا کردن دکتر ختنه خوب در پاکدشت شاید کمی دشوار باشد، بنابراین به طور معمول والدین برای ختنه نوزادان خود مجبور به آمدن به تهران و رفتن به کلینیک ختنه نوزاد در تهران می شوند.

دکتر کامبیز هرمان مقدم یکی از با سابقه ترین پزشکان در زمینه ختنه نوزادان می باشند که مطب ایشان در یوسف آباد می باشد. همچنین به عنوان دکتر ختنه به مراجعه کنندگان از شهر پاکدشت و حومه تهران، خدمات ختنه نوزاد و بزرگسالان را ارائه می دهند .

جهت دریافت نوبت با شماره زیر تماس بگیرید.

88213218 21 0098

 

 

1 نظر

 • پیوند نظر دکتر هرمان یکشنبه, 05 ارديبهشت 1400 ساعت 11:50 ارسال شده توسط دکتر هرمان

  هزینه ی ختنه کردن

  آنچه در خصوص آشنایی با ختنه کردن فرزند پسر لازم بود گفته شد و امید واریم که توانسته باشیم سوالات شما را بر طرف کنیم. همانطور که گفته شد یکی از سوالات مهم والدین در خصوص هزینه ی ختنه کردن است. در ادامه با توجه به پورتال ارائه شده توسط برخی بیمارستان ها و نظرات ارائه شده توسط والدین به بررسی هزینه ی ختنه کردن خواهیم پرداخت.

  هزینه ی ختنه کردن در مطب
  در زیر هزینه ی ختنه کردن با توجه به مطب دکتر ختنه آورده شده است:

  هزینه ی ختنه کردن با توجه به مطب پزشک محترم ، بعد از مشاوره به والدین نوزاد اعلام می شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اینستاگرام