اختلال خواب در کودکان

این مورد را ارزیابی کنید
(10 رای‌ها)
اختلال خواب در کودکان - 5.0 out of 5 1 based on 10 votes

یکی از رایج ترین سوالات والدین در مورد اختلالات خواب کودکانشان است. این مساله مخصوصا در۲سال اول زندگی مشغله اغلب والدین می­باشد. با توجه به مراحل رشد و نمو کودکان چند مرحله مهم اختلال خواب وجود دارد که معرفی آن به والدین، به آنان کمک می­کند تا بهتر با این مراحل کنار بیایند.

۱- اولین اختلال حدود ۴ ماهگی اتفاق می­افتد. در این سن کل چرخه خواب شیرخوار دچار تغییر دایمی می­شود و سیکل خواب آن­ها شبیه افراد بالغ می­شود.

۲- دومین اختلال خواب بین ۸ تا ۱۰ماهگی اتفاق می­افتد که به خاطر تغییر و تحولات در مغز کودکان است در این سن کودکان می توانند بنشینند، بخزند و با گرفتن میز و صندلی خودشان را بالا بکشند. از لحاظ توانایی تکلم در مرحله جذب سریع کلمات قرار دارند و نیز مصادف با رویش دندان های آن­ها می­باشد. در این مرحله از رشد، مغز آن­ها به طور خودآگاه و ناخودآگاه مشغول تمرین و یادگیری است مانند فردی که در یک جای شلوغ و پرهمهمه نمی­تواند آرامش و تمرکز داشته باشد که همین امر کودکان را بیش از حد خسته و عصبی می­کند.

۳- سومین و سخت ترین مرحله اختلال خواب حدود ۱۸ ماهگی تا ۲ سالگی می­باشد که مساله اضطراب جدایی با شدت بیشتر بروز کرده به طوری که کودکان از اینکه بخواهند از والدین دور بمانند، وحشت دارند. همچنین حس استقلال طلبی باعث می­شود که بخواهند کنترل زمان خوابشان را خودشان به دست بگیرند و تا حد امکان از خوابیدن اجتناب کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اینستاگرام