فوايد و مزايای ختنه | آيا علم ختنه را تاييد می كند؟

این مورد را ارزیابی کنید
(13 رای‌ها)
فوايد و مزايای ختنه | آيا علم ختنه را تاييد می كند؟ - 5.0 out of 5 1 based on 13 votes

از لحاظ قدمت تاريخ اسلام ختنه از زمان حضرت ابراهيم پايه گذاري شده و پس از آن قوم موسي و سپس مسلمانان اين سنت را دنبال كرده اند، بنابراين ختنه قدمت پانزده هزار ساله دارد.

در كشور ما، ساير كشورهاي اسلامي ، بعضي كشور هاي غربي و آمريكا ختنه شايع ترين عمل جراحي است بطوريكه در آمريکا حدود 80 درصد نوزادان پسر ختنه مي شوند. احتمال عفونت ادراري در سال اول عمر در پسران بيشتر از دختران است و طبق مطالعات انجام شده ختنه احتمال عفونت ادراري را كم مي كند به علاوه انجام ختنه بر پيشگيري از سرطان تناسلي مردان نيز به اثبات رسيده است. مطالعات متعدد نشان داده است که براي بهره مند شدن از آثار سودمند ختنه مانند پيشگيري از سرطان تناسلي كه بالاتر ذكر شد ، مي بايست ختنه در دوران نوزادي انجام گير‪د  و عامل ايجاد كننده آن نوعي ويروس به نام پاپيلوماست كه در افراد ختنه نشده خيلي فراوان تر مي باشد.

از جمله فوايد ديگر ختنه در دوران نوزادي ترميم بافتي عالي است و تقريبا هم زمان با افتادن بند ناف زخم ختنه نيز جوش مي خورد و احتمال عفونت ختنه در اين زمان بسيار كم است، زيرا هم آنتي کورهاي مادر در خون بچه وجود دارد و هم اين ناحيه پر خون در برابر عفونت کاملا مقاوم است. به علاوه انجام ختنه نوزادي مشکلات و استرس روحي که در انجام ختنه در سنين بالاتر براي کودک ايجاد مي نمايد را نيز ندارد.

اطلاعاتی درباره نحوه انجام ختنه را از لینک آن دریافت کنید.

هم چنين مطالعات نشان داده احتمال ابتلا به ويروس HIV-2 ، هرپس ژنيتال ، بيماري سيفليس، كونديلوما آكوميناتوم ، شانكروئيد،پاپيلوما ويروس انساني (HPV) كه باعث زگيل تناسلي مي شود و در افرادي كه ختنه شده اند كمتر است به علاوه ختنه با كاهش اسمگما كه همان ترشحاتي است كه در آقايان وجود دارد، ريسك ابتلا به عفونت هاي آميزشي و قارچي به ويژه بالانيت( التهاب پوست كلاهك آلت تناسلي ) را نيز كمتر مي كند.

همسران مردان ختنه شده نیز کمتر به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. در واقع تنها سرطانی که  در دنیا  كه تقربا ١٠٠٪؜ قابل پیشگیری بوده سرطان آلت است، که صرفا با ختنه نوزادی قابل پیشگیری است. 

نكته ديگر اين است كه ٢٠ درصد افراد مبتلا به بيماري هاي كليوي كه در مراحل آخر هستند مانند افراد پيوندي و دياليزي سابقه عفونت ادراري و پيلونفريت داشته اند و با توجه به اينكه اكثر اسكارهاي كليوي در سال اول عمر ايجاد مي شود، 

اهميت بالاي ختنه آشكار مي شود.

3 نظرها

 • پیوند نظر پیمان دوشنبه, 28 شهریور 1401 ساعت 06:49 ارسال شده توسط پیمان

  خیلی ممنونم واقعا نمی دونم چجوری محبت آقای دکتر را جبران کنم هیچکس مثل اون نمی تونه انقدر خوب و با دقت ختنه کنه

 • پیوند نظر هنگامه پنج شنبه, 17 شهریور 1401 ساعت 07:46 ارسال شده توسط هنگامه

  ممنون از شما که راجب فواید ختنه برای کودکان توضیح دادید
  متشکرم

 • پیوند نظر آرش سه شنبه, 15 شهریور 1401 ساعت 12:16 ارسال شده توسط آرش

  چقدر عالی
  پس ختنه می تونه در زندگی آدم ها تاثیر مثبت داشته باشه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.