واکسن پنوموکک | واکسن پره ونار | واکسن ذات الریه

این مورد را ارزیابی کنید
(15 رای‌ها)
واکسن پنوموکک | واکسن پره ونار | واکسن ذات الریه - 5.0 out of 5 1 based on 15 votes

تاریخ بروزرسانی : 2020/11/02

میکرب استرپتوکک پنومونیه که اولین بار در سال ۱۸۸۱ توسط لویی پاستور کشف شد، یک میکروارگانیسم گرم مثبت است که دارای ۹۰ نوع سروتایپ می­باشد و کپسول پلی ساکاریدی آن دارای ویرولانس شدیدی استکه آنتی­­بادی مخصوص آن می­تواند انسان را در مقابل بیماری مصون نماید. بیماری­های مختلف پنوموککی مانند سپسیس، عفونت گوش میانی، پنومونی و عفونت مغز در بچه های کمتر از ۵ سال بیش­تر شایع است.

واکسن کنژوکه پنوموکک pcv)  یا prevenar13) حاوی 13 سرو تایپ میکرب پنوموکک است. واکسن پنوموکک بیشتر سروتایپ­هایی که ایجاد بیماری می­نمایند را پوشش می­دهد.این واکسن شیرخواران و کودکان و افراد بزرگسال را در مقابل بیماری مصون می­نماید.

یک نوع واکسن غیرکنژوگه به نام  (ppv23)وجود دارد که حاوی 23  سروتایپ این میکرب می­باشد که در کودکان بالای ۲ سال و افراد بزرگسال که برای ابتلا به بیماری پنوموکک مساعد هستند به­کار می­رود.

سینه پهلو یا پلومونی که در زبان عربی ذات‌الریه نیز نامیده می‌شود، عفونت قسمت اسفنجی ریه است. این بیماری پس از یک عفونت ویروسی و بیشتر پس از آنفلوآنزا آغاز می‌شود.

این بیماری معمولا در اثر عفونت ناشی از ویروس یا باکتری و گاهی نیز در اثر سایر میکروارگانیسم‌ها، برخی داروها و شرایط دیگر مانند بیماری خودایمنی رخ می‌دهد.

سینه پهلو ممکن است در هر زمانی بروز کند اما در کودکان و سالمندان شایع‌تر است، چرا که آن‌ها مستعد ابتلا به بیماری‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی هستند که به علت حضور طولانی در یک بیمارستان یا سایر مراکز درمانی گسترش می‌یابد.

سینه پهلو اکتسابی از جامعه در کودکان شایع است، زیرا آن‌ها به مدرسه یا دیگر مکان‌های اجتماعی می‌روند. همیشه توصیه می‌شود که برای درمان این بیماری به پزشک مراجعه کنید، هر چند که در خانه نیز می‌توان آن را درمان کرد.

بیماری سینه پهلو را می‌توان طی دو تا سه هفته در خانه درمان کرد. با این حال، بیمارانی که از بیماری‌های مزمنی مانند دیابت، آسم و بیماری‌های قلبی رنج می‌برند، باید با پزشک خود بلافاصله بعد از مشاهده‌ی اولین نشانه‌ی سینه پهلو مشورت کنند.

فواید واکسن پره ونار 13

مکانیسم عمل واکسن پره ونار از طریق دریافت یک دوز کوچکی از باکتری یا پروتئین‌های باکتری‌ها از این واکسن توسط فرزند شما است که باعث می‌شود که به بدن در ایجاد ایمنی در برابر بیماری کمک کند. این واکسن عفونت فعالی را که قبلا در بدن ایجاد شده را درمان نمی‌کند.

ابتلای به بیماری پنوموکوک مانند پنومونی یا مننژیت نسبت به دریافت واکسن پره ونار برای سلامت کودک شما بسیار خطرناک‌تر است. با این حال، مانند هر دارویی، این واکسن می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

البته خطر عوارض جانبی جدی ناشی از دریافت این واکسن بسیار کم است. واکسن پره ونار مانند هر واکسنی ممکن است در هر فردی از ابتلای به بیماری جلوگیری نکند، همچنین واکسن پره ونار برای استفاده در کودکان سنین ۶ هفتگی تا ۱۰ سالگی است.

پره ونار

نحوه تزریق واکسن پره ونار چگونه است؟

واکسن پره ونار از طریق یک دوره تزریق به بیمار زده می‌شود. اولین شات تزریق هنگامی‌که کودک ۲ ماهه است، زده می‌شود. سپس نوبت‌های تقویت‌کننده و یادآور واکسن در ۴ ماه، ۶ ماه و ۱۲ تا ۱۵ ماهگی داده می‌شود.

در کودکی با سن بزرگ‌تر ۶ ماه که هنوز این واکسن را دریافت نکرده است، اولین دوز را می‌توان در هرزمانی از سن ۷ ماهگی تا ۹ سال تزریق کرد.

اگر کودک در تزریق اولیه، کمتر از ۱ سال داشته باشد، او به دو دوز یادآور و افزایش‌دهنده نیاز دارد. درصورتی‌که کودک در تزریق اولیه، در سن ۱۲ تا ۲۳ ماهگی باشد، باید یک دوز یادآور دریافت کند. یک کودک ۲ ساله و یا دارای سن بیشتر در زمان اولین تزریق ممکن است تنها به یک تزریق بدون دوز تقویت‌کننده نیاز داشته باشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اینستاگرام