ویرایش محتوا

درباره دکتر هرمان مقدم

دکتر کامبیز هرمان مقدم متخصص ختنه نوزادان دارای بورد تخصصی اطفال و کودکان .
وی تحصیلات خود را در سال 74 در رشته پزشکی آغاز نموده و در سال 81 موفق به اخذ پزشکی عمومی گردید . هم چنین از سال های 85 الی 88 در رشته تخصصی کودکان مشغول به تحصیل شد.

راه های ارتباطی

دکتر اطفال خوب در یوسف آباد

 • خانه
 • -
 • مقالات آموزشی
 • -
 • دکتر اطفال خوب در یوسف آباد
دکتر اطفال خوب در یوسف آباد
5
(4)

دفورمیتی زاویه زانوها :

1- Bow-legged (پاپرانتزی) : در واقع همان Genu varumاست که قسمت دیستال ناهنجاری به طرف خط وسط بدن می باشد و زانو‌ها از هم دور می‌شوند. که تا دو سالگی می‌تواند طبیعی باشد. 2-Knock-knee (زانو‌ی قفل شده) :در واقع همان Genu valgum است که قسمت دیستال ناهنجاری از خط وسط بدن دور می‌شود و زانوها به هم نزدیک می‌شود که تا 4 الی 6 سالگی می‌تواند طبیعی باشد .

پای پرانتزی

بیشتر نوزادان در بدو تولد Bow legged هستند (20درجه) اما این انحنا تدریجا کم می‌شود و از 2 سالگی Knock knee شروع می‌شود که تا 3 سالگی ادامه می‌یابد (تا15درجه) و سپس شروع به کاهش می‌نماید. در 8 سالگی اغلب کودکان حدود 9-7 درجه knock knee هستند که به همین صورت ادامه می‌یابد. وجود زانوهای قفل شده از زیر 2 سالگی و دیدن پاپرانتزی بعد از 3 سالگی و یکطرفه بودن انحنا نیاز به بررسی بیشتر دارندکه شایعترین علت نوع غیر‌طبیعی آن در کشور ما ریکتز می‌باشد و با توجه به قابل درمان بودن این بیماری تشخیص به موقع از عوارض بعدی جلوگیری می‌کند.

پای پرانتزی

جهت تعیین وقت قبلی با شماره زیر تماس بگیرید

021-88213218

نحوه آموزش استفاده از قطره های چشمی در ویدیوی زیر قابل مشاهده می باشد

دکتر مقدم

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

3 دیدگاه ‌ها

 • چقدر جالب تا به حال دقت نکرده بودم به این موضوع. خیلی ممنونم از آقای دکتر که این مطلب رو درست کردند

 • آقای دکتر اگر کودک را در مدت زمان کوتاهی در مقابل نور خورشید قرار دهیم می توانیم از پرانتزی شدن پای کودک جلوگیری کنیم؟

  • سلام خانم رویا
   خیر این مورد تاثیری ندارد.

   دلایل پرانتزی شدن پای کودک:

   اکثر کودکان دچار زانوی پرانتزی به صورت فیزیولوژیک دچار این مشکل می شوند و نیازی به نگرانی درباره شرایط آنها نیست. در اکثر موارد این شرایط بطور خود به خود اصلاح شده و نمی تواند بر توانایی حرکتی کودک تاثیر گذارد. همچنین این مشکل عوارض طولانی مدت برای فرد ایجاد نمی کند.

   کودکانی که مشکل زانو پرانتزی آنها شدید باشد، ممکن است در ارتباط با ابتلا به بیماری بلونت مورد معاینه قرار گیرند. این بیماری باعث ایجاد مشکل در رشد استخوان تیبیا یا ناحیه بالای استخوان ساق پا می شود. برای کودکان زیر ۲ سال پزشک احتمالاً نمی تواند ایجاد پای پرانتزی در نتیجه مشکلات فیزیولوژیک را بطور دقیق تشخیص دهد، اما این تشخیص با رسیدن کودک به ۳ سالگی امکان پذیر خواهد بود. در صورتی که شرایط زانو پرانتزی به خودی خود بر طرف نشود، پزشک احتمالاً از عکس رادیولوژی پا به منظور تشخیص ابتلای کودک به بیماری بلونت استفاده نماید.

   علاوه بر این، بیماری راشیتیسم نیز می تواند باعث ایجاد شرایط زانو پرانتزی در بین کودکان شود. این بیماری استخوانی می تواند باعث ایجاد ناهنجاری های دیگر نیز در استخوان های فرد شود. راشیتیسم به ندرت در کشورهای توسعه یافته مشاهده می شود، زیرا این بیماری در نتیجه فقر ویتامین دی (D)، کلسیم، و فسفر در رژیم غذایی کودک ایجاد می گردد. بسیاری از مواد غذایی در کشورهای توسعه یافته با این ویتامین ها غنی می شوند تا به این ترتیب اطمینان حاصل شود کودکان و افراد بزرگسال، سطح مناسبی از این ویتامین ها و مواد معدنی را در رژیم غذایی خود مصرف می نمایند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس سریع