ویرایش محتوا

درباره دکتر هرمان مقدم

دکتر کامبیز هرمان مقدم متخصص ختنه نوزادان دارای بورد تخصصی اطفال و کودکان .
وی تحصیلات خود را در سال 74 در رشته پزشکی آغاز نموده و در سال 81 موفق به اخذ پزشکی عمومی گردید . هم چنین از سال های 85 الی 88 در رشته تخصصی کودکان مشغول به تحصیل شد.

راه های ارتباطی

ختنه چیست ؟

 • خانه
 • -
 • مقالات آموزشی
 • -
 • ختنه چیست ؟
ختنه چیست ؟
4.3
(8)

ختنه چیست به معنی بریدن پوسته قسمت بالایی آلت تناسلی به صورت جراحی است که در بسیاری از جوامع به عنوان یک رسم دینی و فرهنگی صورت می‌گیرد. در برخی کشورها ختنه نوزادان برای دلایل فرهنگی، دینی، بهداشتی یا سنتی انجام می‌شود. البته ختنه نوزادان در برخی کشورها به عنوان یک تخریب برای حقوق کودکان و یا به خاطر عوارض جانبی مثل درد، عفونت، خونریزی و ناراحتی برای کودک، مورد انتقاد قرار می‌گیرد. برای درک بهتر این موضوع، به این مقاله را با دقت مطالعه کنید .

ختنه  در نوزادان چگونه است ؟

ختنه نوزادان در ایران فقط برای نوزان پسر انجام میشود در حالی که در برخی از کشور ها نوزان دختر را نیز ختنه میکنند . ختنه نوزادان باید توسط پزشکان در بیمارستان‌ها یا مراکز بهداشتی و کلینیک ختنه نوزادان  انجام می‌شود که باعث کاهش ریسک عوارض جانبی می‌شود در ادامه چند روش ختنه را به شما معرفی میکنیم.

 

ختنه سنتی

در این نوع ختنه، پوسته قسمت بالایی از بافت پوستی قسمت آلت تناسلی مرد، با یک ابزار تیز و مناسب برش داده می شود. در این نوع ختنه، پوسته قسمت بالایی از بافت پوستی قسمت آلت تناسلی مرد، با یک ابزار تیز و مناسب برش داده می شود.

 

ختنه با لیزر

در این روش، یک لیزر قدرتمند برای برش پوسته قسمت بالایی از بافت پوستی قسمت آلت تناسلی مرد استفاده می شود. این روش به طور کلی به عنوان یک روش پیشرفته تر و کمتر دردناک تلقی می شود.

 

ختنه نوزادان با حلقه

ختنه نوزادان با حلقه یا همان تراش آلت تناسلی با حلقه، یک روش ختنه است که در آن از یک حلقه فلزی استفاده می‌شود تا پوست قسمت بالایی آلت تناسلی را برش دهد و آن را جدا کند.

در این روش، ابتدا ناحیه آلت تناسلی به طور کامل با محلول ضدعفونی کننده تمیز شده و سپس با استفاده از یک دستگاه خاص، حلقه فلزی را به آلت تناسلی قرار می‌دهند و سپس آن را بر روی پوست آلت تناسلی فشار می‌دهند تا باعث بریدن پوست و جدا شدن آن از گلانژ شود. پس از جدا شدن پوست، با استفاده از محلول ضدعفونی کننده، ناحیه خالی شده درست می‌شود و به دنبال آن، پوست آلت تناسلی به صورت طبیعی بهبود می‌یابد؛ در این روش از محلول‌های خاص برای کاهش درد و التهاب استفاده می‌شود.

این روش در برخی کشورها برای ختنه نوزادان استفاده می‌شود، اما به دلیل عوارض و پیامدهای جانبی ناخواسته مانند خونریزی، التهاب و عفونت، باید حتما توسط پزشکان و متخصصان این حوزه انجام شود تا از خطرات احتمالی آن کاسته شود . برای تصمیم‌گیری در مورد ختنه نوزادان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید

و از اطلاعاتی که افراد غیر متخصص در مورد ختنه نوزادان در نی نی سایت  و بان قبیل سایت ها منتشر میشود صرف نظر کنید و روشی را انتخاب کنید که برای کودک شما مناسب است و به درستی انجام می‌شود.

 

ختنه نوزادان دختر

ختنه نوزادان دختر به معنی بریدن پوست بخشی از لبه های بیرونی واژن به صورت جراحی است که در بسیاری از جوامع به عنوان یک رسم دینی و فرهنگی صورت می‌گیرد. در برخی کشورها ختنه نوزادان دختر به دلایل فرهنگی، دینی، بهداشتی یا سنتی انجام می‌شود. اما باید توجه داشت که ختنه نوزادان دختر همچنین می‌تواند عوارض و پیامدهای جانبی مانند درد، عفونت، خونریزی، اختلالات در عملکرد جنسی و سایر عوارض جانبی داشته باشد.

بسیاری از سازمان های بهداشتی و حقوقی حقوق کودکان بر خلاف این رسم و روش استدلال می‌کنند و ختنه نوزادان دختر را متناقض با حقوق بشر و حقوق کودکان می‌دانند. در بسیاری از کشورها، ختنه نوزادان دختر به دلیل عوارض جانبی و پیامدهای نامطلوب مانند عفونت، خونریزی و ناراحتی برای کودک، غیرقانونی است و باعث تحریم و مجازات قانونی می‌شود. به هر حال، تصمیم‌گیری در مورد ختنه نوزادان دختر، به عنوان یک مسئله شخصی، باید با مشورت با پزشک خود و در راستای مراعات بهترین منافع کودک شما صورت گیرد. ختنه دختران در چه کشورهایی انجام میشود.

این عمل در برخی کشورها از جمله کشورهای آفریقایی، خاورمیانه، آسیای جنوبی و شرقی انجام می‌شود. برخی از کشورهایی که ختنه دختران را قانونی تلقی می کنند عبارتند از: صومالی ، جیبوتی ، اریتره ، سودان ، عراق ، مصر ، گامبیا ، اوگاندا ، اندونزی ، مالزی ، برونئی ، کویت ، قطر ، عمان

ختنه در نوزادان چه زمانی انجام میشود ؟

ختنه نوزادان معمولاً در اولین هفته پس از تولد انجام می‌شود ، بعد از ختنه ، باید نوزاد را با محلول ضدعفونی کننده تمیز کرده و در صورت لزوم و تشخیص پزشک متخصص ، داروهای ضد درد و ضد التهاب به نوزاد داده شود.

 

ختنه نوزادان نارس

ختنه نوزادان نارس می‌تواند باعث عوارض جانبی و پیامدهای نامطلوب باشد و به عنوان یک روش ختنه غیرضروری تلقی می‌شود. نوزادان نارس دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و با خطرات بیشتری از عفونت، خونریزی و سایر عوارض جانبی در مقابل ختنه مواجه هستند.

بنابراین، اگر نوزاد شما نارس است، بهتر است از ختنه صرف نظر کنید و منتظر باشید تا نوزاد بهبود پیدا کند و قادر به تحمل جراحی شود. در صورتی که به دلایلی به ختنه نوزادان نارس اقدام می کنید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید و کلیه مراحل ختنه و روش‌های پیشگیری از عوارض جانبی را به دقت اجرا کنید.

 

ختنه نوزادان فاویسمی یا باقلایی :

چون بیماری فاویسم یک بیماری ژنتیکی مرتبط با نوعی فعالیت آنزیمی به نام گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز (G6PD) است و این آنزیم در سلول‌های قرمز خونها وجود دارد و مسئول حفظ اینتگریتی سلول‌های قرمز خونها در برابر عوامل خارجی (مانند داروها، غذاهای خاص و غیره) است و این آنزیم به صورت ناکافی یا ناموجود است و سلول‌های قرمز خون در برابر عوامل مختلف آسیب پذیرتر می‌شوند بنابراین کودکان مبتلا به فاویسم باید با مشورت پزشک خود ختنه شوند و با توجه به شرایط جسمانی و سلامتی کودک این تصمیم گیری شود.

ختنه در کودکان مبتلا به فاویسم ممکن است با خطراتی همراه باشد، زیرا خونریزی و سایر عوارض مربوط به ختنه ممکن است برای این کودکان خطرناک باشد. برای مثال، مصرف غذاهایی که محتوی فاوا (گلوکوزید) هستند، می‌تواند منجر به شدت کم‌خونی و سایر عوارض شود. همچنین، بیماران با فاویسم باید از مواد شیمیایی و داروهایی که می‌توانند سلول‌های قرمز خون را تخریب کنند، پرهیز کنند.

تصمیم‌گیری در مورد ختنه در کودکان مبتلا به فاویسم باید با مشورت با پزشک خود و با توجه به دیدگاه‌های پزشکان و سازمان‌های بهداشتی انجام شود. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای ختنه از روش‌هایی مانند ختنه با لیزر و یا ختنه با حلقه استفاده کند که باعث کاهش خطرات مرتبط با ختنه می‌شوند.

استفاده از بی حسی در ختنه ممکن است برای برخی بیماران با فاویسم مناسب باشد.

 

مزایای ختنه

ختنه به عنوان یک روش جراحی از قدیمی ترین عمل های پزشکی است که در بسیاری از جوامع به عنوان یکی از رسومی که با تربیت کودکان همراه است، انجام می‌شود. در اینجا به برخی از مزایای ختنه اشاره می‌کنیم:

 1. 1. کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های ادراری: ختنه باعث کاهش خطر عفونت‌های ادراری می‌شود، زیرا با برداشتن پوست قسمت بالایی آلت تناسلی، باکتری‌ها که در این منطقه ممکن است جمع شده باشند، حذف می‌شوند.
 2. 2. کاهش خطر بروز بعضی از بیماری‌های جنسی: برخی از بیماری‌های جنسی مانند سرطان پوسته آلت تناسلی در مردان، با ختنه کاهش می‌یابد.
 3. 3. بهبود بهداشت جنسی: برای برخی افراد، ختنه باعث بهبود بهداشت جنسی می‌شود.
 4. 4. کاهش خطر بروز بعضی بیماری‌های پوستی: برخی بیماری‌های پوستی مانند پیش‌پستانی (phimosis)، با ختنه کاهش می‌یابد.
 5. 5. کاهش خطر انتقال برخی بیماری‌های عفونی: برخی بیماری‌هایی مانند ویروس اچ‌آی‌وی و سیفیلیس، با ختنه کاهش خطر انتقال آن‌ها از فرد به فرد را دارند.

 

آیا ختنه برای همه مناسب است ؟

ختنه یک فرایند جراحی است و برای همه مناسب نیست. برای برخی از افراد، ختنه ممکن است با خطراتی همراه باشد و نیاز به مشورت با پزشک دارد. در ادامه به برخی از افرادی که ختنه برای آن‌ها مناسب نیست، اشاره می‌کنم:

 1. 1. افرادی که درمانی برای بیماری‌های قلبی یا ریوی دریافت می‌کنند.
  2. افرادی که دچار عفونت‌های پوستی در منطقه آلت تناسلی هستند.
  3. افرادی که دارای بیماری‌های کلیوی هستند.
  4. افرادی که مبتلا به بیماری‌های خونی هستند.
  5. افرادی که دچار بیماری‌های ایمنی‌ای هستند.
  6. افرادی که دارای سوء تغذیه هستند.
  7. افرادی که دارای بیماری‌های نورولوژیکی هستند.
  8. افرادی که دارای برخی بیماری‌های پوستی هستند.

همچنین، ختنه برای برخی از افراد به دلیل مسائل فرهنگی یا دینی نیز مناسب نیست.

به طور کلی، تصمیم در مورد ختنه باید با مشورت با پزشک و با توجه به شرایط جسمانی و سلامتی نوزاد اتخاذ میشود. ممکن است در نوزادانی که ختنه برای آنها مناسب نیست پزشک تشخیص دهد که میتواند ختنه امجام شود و  با بررسی شرایط مربوط به نوزاد ، بهترین روش ختنه را توصیه خواهند کرد که باعث کاهش خطرات مرتبط با ختنه می‌شود.

کلینک ختنه ی نوزادانی زیادی در سراسر کشور وجود دارند ولی اگر به دنبال بهترین کلینیک ختنه نوزادن تهران هستید حتما به کلینیک ما سر بزنید .

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد امتیاز 8

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

1 نظر

 • من پسرم رو پیش آقای دکتر ختنه کردم و به روش حلقه که بهتره چون هم زود تر تموم میشه هم مراقبت های بعد از ختنه هم خیلی آسون تره.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس سریع