ویرایش محتوا

درباره دکتر هرمان مقدم

دکتر کامبیز هرمان مقدم متخصص ختنه نوزادان دارای بورد تخصصی اطفال و کودکان .
وی تحصیلات خود را در سال 74 در رشته پزشکی آغاز نموده و در سال 81 موفق به اخذ پزشکی عمومی گردید . هم چنین از سال های 85 الی 88 در رشته تخصصی کودکان مشغول به تحصیل شد.

راه های ارتباطی

ختنه بزرگسالان

 • خانه
 • -
 • مقالات آموزشی
 • -
 • ختنه بزرگسالان
ختنه بزرگسالان
3.5
(28)

ختنه بزرگسالان را می توان تحت بی حسی موضعی یا منطقه ای انجام داد. ختنه به منظور جلوگیری از سرطان ها و عفونت انجام میشود دلایل ختنه ی غیرپزشکی ممکن است اجتماعی، فرهنگی، شخصی یا مذهبی باشد. این روش معمولاً با استفاده از شکاف انجام می شود. شکاف به ویژه در بیمارانی که فیموز دارند مفید است.

برای ختنه بزرگسالان رضایت آگاهانه باید اخذ شود. عوارض احتمالی ختنه بزرگسالان شامل عفونت، خونریزی، نتایج زیبایی ضعیف و تغییر در حس در حین مقاربت است.

اکثر افراد یا بیماران بزرگسال اغلب به دلیل نشانه های پزشکی ختنه انجام میدهند ، اما ختنه ممکن است به دلایل اجتماعی یا صرفا شخصی نیز انجام شود. ختنه بزرگسالان معمولاً به صورت سرپایی توسط متخصص انجام می شود. با این حال، برخی پزشکان خانواده که در مناطق دورافتاده یا روستایی کار نیز می کنند و به اندازه کافی آموزش دیده اند نیز ممکن است این روش را ارائه دهند. هر چند ختنه ی بزرگسالان توسط پزشکان غیر متخصص توصیه نمیشود و برای انجام ختنه حتما باید به افراد متخصص در این زمینه که تجربه ی کافی برای ختنهی بزرگسالان را دارند مراجعه کرد .

دلایل انجام ختنه توسط بزرگ سالان

اگرچه نشانه های پزشکی متعددی برای ختنه بزرگسالان وجود دارد، اما همه ی آنها رایج نیست. شایع ترین نشانه فیموزیس است، فیموزیس ناتوانی در پس کشیده شدن پیش پوست بر روی سر آلت تناسلی می باشد. بیمار همچنین ممکن است از درد هنگام نعوظ یا در حین مقاربت شکایت کند. پارافیموز، عقب رفتن غیرقابل تعویض پوست ختنه گاه است که باعث تورم دردناک در آلت تناسلی می شود، دومین نشانه رایج برای ختنه بزرگسالان است. ختنه همچنین ممکن است به دلیل پارافیموز انجام شود پارافیموز یک بیماریست که در آن پوست ختنه گاه از سر آلت گیر می افتد و قادر به عقب کشیدن نیست. در صورت چنین بیماری، تورم، درد در سر آلت تناسلی حس می شود، و جریان خون بسته می شود. همین منجر به سیاه شدن یا بنفش شدن سر آلت تناسلی می شود. بالانیت مکرر و پستتیت (التهاب پیش‌پوسه)، نئوپلاسم‌های پرپوسیال، افزایش بیش از حد پیش‌پوسه و پارگی فرنولوم نیز از نشانه‌های پزشکی برای ختنه بزرگسالان هستند.

بیماران ممکن است دلایل اجتماعی، مذهبی یا شخصی برای درخواست ختنه داشته باشند. بررسی این دلایل با بیمار بسیار مهم است زیرا باید اطمینان حاصل شود که او درک کاملی از خطرات و مزایای ختنه دارد.

برای انجام ختنه منع خاصی برای بزرگسالان وجود ندارد. با این حال، بیماران مبتلا به عفونت فعال، کارسینوم سلول سنگفرشی احتمالی آلت تناسلی یا ناهنجاری های آناتومیک دستگاه تناسلی خارجی باید برای مشاوره به پزشکان متخصص ختنه  ارجاع داده شوند.

ختنه بزرگسالان
ختنه بزرگسالان

مراحل ختنه ی بزرگسالان

ختنه بزرگسالان شامل چند مرحله است:

آمادگی قبل از عمل توسط بزرگسالان

به طور خاص، باید به بیمار در مورد خطرات خونریزی، تشکیل هماتوم، عفونت، آسیب ناخواسته ، برداشتن پوست ، نتایج ناخوشایند زیبایی شناختی و تغییر حس در حین مقاربت گفته شود. همچنین باید به بیمار اطلاع داده شود که در طول دوره بعد از عمل، نعوظ می تواند باعث درد و اختلال در خط بخیه شود که ممکن است نیاز به تعویض بخیه ها داشته باشد. بهبودی کامل پس از ختنه معمولاً مستلزم چهار تا شش هفته پرهیز از کلیه تحریکات تناسلی و فعالیت جنسی است.

همچنین باید فواید ختنه را به بیمار یادآوری کرد. اگر او این روش را انجام دهد، بهداشت ساده‌تر می‌شود و ممکن است منجر به عفونت‌های موضعی کمتر، رفع فیموز و پارافیموز شود.

 بی حسی :

عصب آلت تناسلی با تزریق یک محلول بی حس کننده ، بی حس میشود . سپس بیمار در وضعیت خوابیده قرار می گیرد. پس از آماده سازی پوست، عمل آغاز میشود .

جدا کردن پیش‌پوست:

پزشک با ابزار مناسب پیش‌پوست را از زیر پوست بدن ملتحم می‌کند و سپس با قیچی آن را جدا می‌کند. این مرحله بسیار حساس است.

تمیز کردن و آنتی سپتیک کردن محل: پزشک با اسپری‌های ضدعفونی کننده زخم را تمیز و آماده می‌کند.

نخ دوزی: پزشک پس از بررسی زخم، با استفاده از نخ و بانداژ محل جراحی را بسته و پانسمان می‌کند.

تجویز داروهای لازم: پزشک برای کاهش درد و جلوگیری از عفونت، داروهای التیام بخش و آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

مراقبت های بعد از ختنه :

بعد از ختنه بزرگسالان باید به این نکات توجه کرد:

 • در صورت احساس درد زیاد یا افزایش التهاب، داروهای مسکن استفاده کنید و در صورت عدم بهبود با پزشک خود تماس بگیرید.
 • محل ختنه را با پانسمان خشک و شل مرتب تعویض کنید.
 • از حمام و دوش بگیری تا مدتی پرهیز کنید. تا زخم ببندد.
 • از پارچه ای نرم و خشک را برای پاک کردن ادرار و مدفوع از محل استفاده کنید.
 • از داروهای تجویزی پزشک برای عفونت مصرف کنید.
 • در طول مدت بهبودی به رژیم غذایی مناسب و وعده های غذایی سنگین توجه کنید.
 • از رابطه ی جنسی پرهیز کنید .


ختنه در بزرگسان ساده تر است یا در نوزادان؟

ختنه در نوزادان ساده تر است زیرا با استفاده از اندازه کوچکتری از ابزارهای پزشکی انجام می شود و هنوز بافت های بدنی نوزادان به طور کامل تشکیل نشده اند و در نتیجه کمترین خطر برای خونریزی و عفونت وجود دارد. برعکس، در بزرگسالان، ختنه یک فرایند پیچیده تر است زیرا بافت های بدنی بزرگسالان تقویت شده اند و ممکن است نیاز به استفاده از ابزارهای پزشکی بزرگتر و دقیق تر داشته باشد. همچنین، خطر عفونت و خونریزی بیشتر است و بسیار مهم است که فرد بعد از ختنه به درستی مراقبت شود.


آیا ختنه در بزرگسالان باعث کاهش حساسیت جنسی می‌شود؟

این موضوع هنوز مورد بحث قرار گرفته است و نتایج متفاوتی از تحقیقات مختلف در این زمینه گزارش شده است. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که ختنه ممکن است باعث کاهش حساسیت جنسی در برخی مردان شود، در حالی که تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که ختنه هیچ تأثیری بر روی حساسیت جنسی ندارد و حتی ممکن است بهبود بخشد.

یکی از عواملی که ممکن است تأثیر بر حساسیت جنسی داشته باشد، نوع ختنه است. در برخی نوع‌های ختنه، قسمتی از بافت‌های حساس در منطقه تحت برش نیز بریده می‌شود، در حالی که در برخی نوع‌های دیگر، این بافت‌ها حفظ می‌شوند. به علاوه، سن، نوع ختنه، و روش و مهارت پزشکی همه به عواملی هستند که ممکن است بر حساسیت جنسی تأثیر بگذارند.

باید توجه داشت که حساسیت جنسی برای هر فرد متفاوت است و عوامل دیگری مانند سن، سلامت عمومی و روابط بین فردی نیز ممکن است بر حساسیت جنسی تأثیر بگذارند. بنابراین، بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد ختنه، با پزشک خود درباره مزایا و معایب آن صحبت کرده و نظرات و تجربیات دیگران را نیز مورد بررسی قرار دهید.

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.5 / 5. تعداد امتیاز 28

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس سریع