ویرایش محتوا

درباره دکتر هرمان مقدم

دکتر کامبیز هرمان مقدم متخصص ختنه نوزادان دارای بورد تخصصی اطفال و کودکان .
وی تحصیلات خود را در سال 74 در رشته پزشکی آغاز نموده و در سال 81 موفق به اخذ پزشکی عمومی گردید . هم چنین از سال های 85 الی 88 در رشته تخصصی کودکان مشغول به تحصیل شد.

راه های ارتباطی

تاریخچه ختنه

  • خانه
  • -
  • مقالات آموزشی
  • -
  • تاریخچه ختنه
تاریخچه ختنه
5
(3)

ختنه چیست ؟

ختنه یک عمل جراحی است که در آن بخشی از پوست و بافتهایی که پوشش سر کلیه آلت تناسلی آقایان را تشکیل میدهند، بریده میشود. این عمل در بسیاری از فرهنگ ها به عنوان یک رسم قدیمی انجام میشود و تاریخچه ای بسیار قدیمی دارد.

تاریخچه ختنه :

ختنه به عنوان یک رسم قدیمی، در اکثر فرهنگ ها و تمدن ها وجود داشته است. برای مثال، در فرهنگ های باستانی مصر، ختنه برای نشان دادن تمایل به پاکیزگی و همچنین به عنوان علامت تفکر و فرهنگ شناسی انجام میشد. همچنین، در فرهنگ یهودی، ختنه به عنوان علامت اعتقاد دینی و تعهد به خداوند انجام میشود و در فرهنگ اسلامی نیز به عنوان یکی از فرایض دینی شناخته میشود.

در دوران باستان، ختنه به عنوان یک روش درمانی نیز استفاده میشد و به دلیل قدرت ضدعفونی کننده ای که در پوست و بافت های اطراف آلت تناسلی وجود دارد، میتواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان پیشگیری کند. به همین دلیل، در بسیاری از جوامع، ختنه در سنین کودکی انجام میشود. در دوران قدیم، ختنه در بسیاری از فرهنگ ها به عنوان یک عمل ضروری در نظر گرفته میشد. در برخی فرهنگ ها، ختنه به عنوان یک علامت تمایل به پاکیزگی و بهداشت شناخته میشد، در حالی که در برخی فرهنگ های دیگر، ختنه به عنوان نشانه از عضویت در گروهی مشخص مانند فرقه های دینی انجام میشد.

در دوران معاصر، ختنه به عنوان یک عمل جراحی استاندارد در بسیاری از کشورها انجام میشود. این عمل جراحی به طور عمده برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان پیشگیری میشود. همچنین، ختنه برای بهبود عملکرد جنسی و کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند التهابات نیز موثر است.

 

هر چند که ختنه همچنان در بسیاری از کشورها انجام میشود، اما در برخی جوامع، این عمل جراحی نگرانی هایی را به دنبال داشته است. ختنه برای برخی افراد میتواند باعث درد و عدم راحتی شده و در برخی موارد آسیب های جدی به عضو تناسلی آقایان وارد شود. همچنین، برخی فعالان حقوق بشر این عمل جراحی را به عنوان یک اختیار غیرضروری و حتی تجاوز به حقوق بدنی افراد معرفی کرده اند. منابع تاریخی نشان میدهند که ختنه از دوران باستان در بسیاری از فرهنگ ها انجام میشد، اما نمیتوان به دقت بگوییم که اولین ختنه توسط چه کسی و در کجا انجام شده است. برخی منابع تاریخی از ختنه در فرهنگهای باستانی مصر و فرهنگهای بابلی و آشوری نام برده اند، اما نمیتوان به دقت گفت که این عمل جراحی در کدام یک از این فرهنگ ها انجام شده است.

در هر صورت، ختنه به عنوان یک رسم قدیمی در بسیاری از فرهنگ ها و تمدن ها وجود داشته و همواره به عنوان یک عمل مهم و ضروری در نظر گرفته شده است. این عمل در فرهنگ و سنت بسیاری از کشورها و ادیان به عنوان یک رسم واجب محسوب میشود.

در یهودیت، ختنه به عنوان نشانه ی پیمان خدا با ابراهیم شناخته میشود. در اسلام نیز ختنه برای مردان به عنوان یکی از پنج رکن دین شناخته میشود و نشانه ی اخلاص در پیروی از دین الهی است.

در برخی فرهنگ ها، ختنه برای زنان نیز انجام میشد. این عمل در برخی قبایل آفریقایی و استرالیایی به دلایل فرهنگی و بهداشتی انجام میشد. با این حال، بسیاری از سازمان های حقوق بشر، این عمل را برای زنان به عنوان یک روش بیماری زایی و ضررآور محسوب میکنند و به شدت از آن انتقاد میکنند.

از زمان به وجود آمدن ختنه، روش های مختلفی برای انجام این عمل توسعه یافته اند. امروزه، ختنه به عنوان یکی از عمل های پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد و برای برخی مردان به عنوان یک روش پیشگیری از بیماریهای مربوط به نظام ادراری توصیه میشود.

تاریخچه ختنه
تاریخچه ختنه

ختنه همچنان موضوعی بحث برانگیز در برخی جوامع و فرهنگ هاست، به خصوص در مورد ختنه زنان که در بسیاری از کشورها و به ویژه در قاره آفریقا به عنوان یک رسم قدیمی و در برخی موارد به دلیل باور های غلط به دلایل بهداشتی انجام میشود.

ختنه در طول تاریخ دستخوش تغییرات و تحولات بسیاری بوده است و هنوز هم به دلیل فرهنگ و سنت های مختلف در برخی کشورها و جوامع ادامه دارد. با این حال، باید توجه داشت که انجام ختنه باید تحت نظارت پزشکی صحیح و با رعایت اصول بهداشتی صورت گیرد و هیچگاه نباید از این عمل به عنوان یک روش تنبیه ی یا ضروری استفاده شود.

ختنه در اسلام :

در اسلام، ختنه به عنوان یک فریضه دینی در نظر گرفته میشود و هر مرد بالغ مسلمان باید ختنه شود. ختنه در اسلام به منظور پاکیزگی و بهبود بهداشتی و روحی انجام میشود و به عنوان عملی مهم در سیره پیامبر اسلام، محمد صلی الله علیه و آله و سلم، جاودانگی یافته است.

 

ختنه در اسلام به عنوان یکی از فرایض دینی شناخته میشود و در قرآن کریم نیز به آن اشاره شده است. در سوره نحل، آیه ۱۲۴ آمده است: “ثُمَّ أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ أَنِ اتَّبِعْ مِلَّةَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفًا وَ مَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ”، که به معنی “پس به تو وحی کردیم که میل ابراهیم را در پیش بگیر که حنیف است، و او از مشرکان نبود”.

همچنین، ختنه در سیره پیامبر اسلام، محمد صلی الله علیه و آله و سلم، جایگاه ویژهای دارد و او خود نیز پس از تولد خود ختنه شده بود. همچنین، علاوه بر پیامبر اسلام ، بسیاری از اصحاب خود نیز ختنه شده بودند و ختنه در اسلام به عنوان یکی از عمل های مهم از نظر بهداشتی و دینی در نظر گرفته میشود. در برخی جوامع مسلمان، ختنه به عنوان یکی از تکالیف دینی محسوب میشود و برای انجام آن، همکاری با پزشکان متخصص و مجرب صورت میگیرد. در برخی دیگر از جوامع مسلمان، ختنه به عنوان یکی از فرایض دینی شناخته میشود، اما هنگام انجام آن به شرایط بهداشتی و اصول اخلاقی رعایت نمیشود که این میتواند به عواقبی جدی منجر شود.

یکی از مواردی که در جوامع مختلف، برای انجام ختنه مطرح است، این است که آیا ختنه باید در سنین کودکی انجام شود یا بعد از رسیدن به سن بالغی. در برخی جوامع، ختنه به طور معمول در سنین کودکی انجام میشود، در حالی که در برخی دیگر، آن را به تأخیر میاندازند تا فرد بزرگ شود و بتواند به طور مستقل به تصمیم گیری در این خصوص بپردازد.

برای انجام ختنه توسط دکتر هرمان مقدم میتوانید با شماره 02188213218 تماس بگیرید ، دکتر هرمان مقدم یکی از بهترین پزشکان در زمینه ی ختنه کودکان است که کودک شما را با به روزترین تکنولوژی های دنیا انجام میدهد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 3

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس سریع