ختنه نوزادی در بدو تولد کودک دلبند شما از مهمترین پیگیری های یک پدر و مادر هستش.

پزشک ختنه

در اين مركز ختنه نوزادي توسط متخصص ختنه به روش نوين حلقه ( بدون خون ریزی ) و روش سنتی ( جراحی ) و در شرايط كاملا استريل و بهداشتي صورت مي گيرد. این کلینیک یکی از بهترین انواع کلینیک تخصصی ختنه در تهران می باشد. پزشک ختنه در تهران | دکتر کامبیز هرمان مقدم  
Image
 

ختنه چیست

ختنه رایج ترین عمل جراحی است که در جنس مذکر در سطح جهان انجام می­شود. مطالعات مختلفی نشان می­دهد که در شیرخوارانی که ختنه نمی­شوند عفونت ادراری تا حدود ۲۰ برابر شایع تر است. مطالعات گسترده دیگری نشان داد که مردهای ختنه نشده خیلی بیشتر در معرض ابتلا بهHIV و سایر بیماری های مقاربتی هستند. همچنین سرطان آلت تناسلی در مردان ختنه شده نادر بوده و سرطان دهانه رحم هم در بین همسران مردان ختنه شده کمتر اتفاق می­افتد.

شرایط ختنه

باید توجه داشت، ختنه در نوزادانی انجام شود که وزن آن­ها حداقل ۳ کیلوگرم بوده و وضعیت بالینی مناسب داشته باشد. درمورد سن مناسب نظرات بسیار متفاوت است اما اکثر پزشکان حد فاصل پایان هفته اول تولد تا ۳ ماهگی را زمان مناسبی برای انجام ختنه می­دانند. در مورد روش ختنه چندان تفاوتی نمی­کند که با کدام روش (گذاشتن حلقه،بخیه،…. ) انجام گیرد بلکه این مسئله به مهارت و تجربه  پزشک در روشی که به­کار میبرد دارد. متأسفانه در بسیاری از موارد عمل ختنه توسط مناسب ترین افراد انجام نمی­شود یا در سنین بالاتر از سن نوزادی انجام می­شود و این امر احتمال بروز عوارض ختنه را زیادتر می­کند. از عوارض شایع عمل ختنه خونریزی، عفونت، احتباس ادراری، تنگی مه آ، لزوم به عمل جراحی مجدد و عود فیموزیس می­توان نام برد.

مزیت ختنه

در مطالعه گذشته نگری که از کشور آمریکا برروی پرونده یک صد هزار نوزادان ختنه نشده انجام گرفت در بین گروه ختنه نشده عمده ترین عارضه عفونت ادراری است که به میزان ۱۰تا۲۰ برابر شایع­تر است. از بین هر یکصد هزار نفر نوزاد پسری که ختنه نشده بودند ۲۴۰ نفر دچار عفونت ادراری، ۱۰۰ نفر دچار باکتریمی و ۹ نفر دچار نارسایی کلیه و ۲نفر فوت شدند. به همین علت آکادمی کودکان آمریکا از سال ۱۹۹۹ پس از آنالیز همه تحقیقات انجام عمل ختنه را در دوران نوزادی توصیه کرد.

بهترین سن برای ختنه کردن:

هنوز اختلاف نظر بسیاری در این زمینه وجود دارد،اما اکثر همکاران متخصص کودکان طبق نظر کارشناسی و انجمن پزشکان نوزادان و ارولوژی کودکان و بعضی از جراحان کودکان و توصیه آکادمی جراحان اطفال آمریکا بهترین زمان برای ختنه را از دوران نوزادی تا ۱۲ ماهگی ترجیحا بین ۱تا ۳ ماهگی می دانند.زیرا کودک مرحله نوزادی را طی کرده است،رشد آلت تناسلی تا حدودی صورت گرفته و از طرفی هنوز کودک به سنی نرسیده که این عمل موجب ایجاد خاطرات بد در ذهن او شود و عواقب روحی و روانی به همراه داشته باشد و به بیهوشی نیازی ندارد و با بیحسی موضعی قابل انجام بوده و احتمال خونریزی بسیار کم حدود ۴تا۵ %می باشد. مزایای ختنه در دوران نوزادی و شیرخوارگی: ۱-کاهش بروز عفونتهای ادراری تا ۱۰تا۱۲ برابر ۲-جلوگیری از بروز سرطان های آلت تناسلی در آینده ۳-جلوگیری از چسبندگی ها در آینده ۴-کاهش عارضه خونریزی در سنین نوزادی و شیرخوارگی ۵-کاهش زمان انجام ختنه کمتر از ۸تا۱۰دقیقه بخصوص با روش حلقه ۶-ترمیم عالی زخم در سنین شیرخوارگی ۷-کاهش میزان عفونت ۸-کاهش آثار روحی و روانی ۹-کاهش درد و نا آرامی شیرخوار ۱۰-کاهش آثار بیهوشی

عوارض ختنه:

شایعترین عارضه: خونریزی که حدود ۳ الی ۴%موارد می باشد که در روش حلقه کمتر شاهد آن هستیم ودر کودکان بزرگتر شایعتر است و گاهی با پانسمان فشاری بر طرف می شود. تنگی دهانه مجرای ادرار: که به راحتی قابل پیشگیری بوده و اگر تا ۲ تا ۳ ماه پس از انجام ختنه نوک مجرا با وازلین یا ویتامین Aچرب شود و تا یک ماه بعد هم مرتب ادرار کودک با آب شسته شود این عارضه ایجاد نخواهد شد و همچنین از یک پوشک با سایز بزرگتر استفاده شود تا ۱۰ روز اول پس از ختنه در کاهش تنگی مجرای ادرار بسیار موثر خواهد بود. چسبندگی پوست به کلاهک: در ماه اول و دوم ختنه که با پماد تتراسایکلین به موضع زده می شود و سپس کم کم با فشار جدا میکنیم پماد زدن را ادامه می دهیم تا وقتی قرمزی و التهاب از بین برود. عفونت محل ختنه: که در روش حلقه ناشایع است و با شربت سفالسکین و شستشوی محل با آب و صابون برطرف می شود. در روز اول دلمه یا ترشح زرد رنگ بر روی آلت دیده می شود که گذرا است و چرک نیست که به دلیل پاسخ ایمنی بدن به این روش حلقه است . پوست اضافی: گاها پس از ختنه وقتی نوزاد می نشیند آلتش به داخل شکمش فرو می رود و مشخص نیست. این مورد در بین شیرخواران چاق دیده می شود و نرمال است و با رشد کودک و لاغر شدن بر طرف می گردد. حساسیت دارویی:در موارد بسیار نادر عوارض ناشی از تزریق دارو بی حسی موضعی (لیدوکائین)دیده می شود.  

چه نوزادانی را نباید ختنه کرد:

۱-نوزادان نارس کمتر از ۳۷ هفته و وزن کمتر از دو و نیم (۲٫۵)کیلو گرم ۲-آلت تناسلی کوچک: طول کمتر از دو و نیم (۲٫۵) سانتی متر داشته باشد و اگر تنه آلت نوزاد در چربی عانه فرو رفته باشد ۳-نوزادان یا شیر خواران چاق ۴-انحنای شدید آلت و آلت نهفته ۵-اگر پیشابراه بجای نوک آلت در زیر یا تنه آلت قرار گرفته باشد (هیپوسپادیاس) ۶-دوگانه بودن مجرا ۷-اختلال انعقادی: بیماری هموفیلی

دستورات یا مراقبتهای پس از عمل ختنه نوزاد:

* کودک را آرام نگه داشته و درصورت بی قراری از قطره استامینوفن (2قطره به ازای هرکیلوگرم) هر 4 تا 6 ساعت به عنوان مسکن استفاده نمایید. * طی 48 ساعت  بعداز ختنه، هر شش ساعت، محل ختنه را با پماد موپیروسین چرب نمایید و به محل ختنه آب نزنید. * دو روز بعداز ختنه نوزاد را روزانه حمام کنید و محل ختنه را با آب ولرم و شامپو بچه بشویید، ضمناً نوک مجرای ادراری (وسط حلقه) را با پماد وازلین روزی دو نوبت چرب نمایید تا از خشکی نوک آلت جلوگیری شود. * پوشک نوزاد نباید شل بسته شود و کمی کیپ بودن از حرکت آلت  جلوگیری کرده و علاوه بر کنترل درد باعث جلوگیری از خونریزی هم می شود. * به مدت دو روز از نگهداری نوزاد به صورت ایستاده یا خوابیده به شکم خود داری نمایید بلکه ترجیحا” به صورت تاق باز باشد. * تورم وکبودی محل ختنه و ترشحات زردرنگ پشت حلقه طبیعی است و برطرف میشود. * زمان افتادن حلقه معمولاً  یک تا دوهفته پس از ختنه می باشد. * پس از افتادن حلقه، روزی دو نوبت پوست آلت را به عقب بکشید و نوک آلت و محل ختنه را با پماد وازلین به مدت 4 ماه چرب نمایید تا از تنگی مجرا و چسبندگی جلوگیری شود. * پس از افتادن حلقه، حتماً جهت کنترل به مطب مراجعه نمایید. برای فرزند دلبند شما تندرستی و شادابی را آرزو می کنیم. Web site: https://dr-hermanmoghadam.com  https://www.instagram.com/dr_herman_moghadam/ تلفن تماس: 88213218 (واتساپ: 09356255563)