ویرایش محتوا

درباره دکتر هرمان مقدم

دکتر کامبیز هرمان مقدم متخصص ختنه نوزادان دارای بورد تخصصی اطفال و کودکان .
وی تحصیلات خود را در سال 74 در رشته پزشکی آغاز نموده و در سال 81 موفق به اخذ پزشکی عمومی گردید . هم چنین از سال های 85 الی 88 در رشته تخصصی کودکان مشغول به تحصیل شد.

راه های ارتباطی

ترمیم ختنه

 • خانه
 • -
 • مقالات آموزشی
 • -
 • ترمیم ختنه
ترمیم ختنه
4.2
(9)

ختنه کردن نوزاد توسط فردی متخصص و با تجربه امری ضروری است که باید توسط پزشکان مجرب به دقت و مراقبت کامل انجام شود. زیرا در صورت عدم مراجعه به پزشک متخصص ممکن است عوارض بدی برای نوزاد شما داشته باشد و گاها نوزاد نیاز به ترمیم ختنه داشته که باعث درد و التهابات دوباره میشود ، گاهی ترمیم ختنه از خود ختنه نیز بسیار سخت تر است.

برای ختنه ی نوزاد خود باید به چند نکته مهم توجه کنید:

 1. 1. پزشک باید مجوز تخصصی داشته باشد و ماهر در ختنه کردن نوزادان باشد.
 2. 2. فرایند ختنه باید در یک محیط تمیز و استریل با تجهیزات مناسب انجام شود.
 3. 3. نوع وسایل جراحی و ابزار ختنه باید به دقت انتخاب شود تا به طور صحیح انجام شود.
 4. 4. پیش از جراحی نوزاد باید معاینه و مورد بررسی قرار گیرد تا هیچ مشکل پزشکی ای در او وجود نداشته باشد.
 5. 5. داروهای ضد درد مناسب باید به نوزاد داده شود تا از درد و رنج مصون بماند.
 6. 6. پس از ختنه به نوزاد نیاز به مراقبت ویژه دارد تا زخم لکه نداشته باشد و به خوبی بهبود یابد.

بنابراین ختنه انجام شده توسط پزشک مجرب و با توجه به تمهیدات لازم، برای نوزاد اصولی و سالم خواهد بود.

ختنه ی اصولی نوزاد چند مرحله دارد:

 1. مرحله آماده سازی نوزاد: شامل شستن دستگاه تناسلی و اطراف آن، گذاشتن داروهای بی‌حسی موضعی و کلی فضای جراحی را استریل کردن است.
 2. انجام خود عمل جراحی: پزشک ختنه‌کننده باید با ابزار و دستگاه مناسب، پیش‌پوست را جدا کند. در این مرحله باید بسیار دقیق و احتیاط عمل کرد.
 3. تمیز کردن محل جراحی و بستن زخم: پس از جدا کردن پیش‌پوست، پزشک ابتدا محل را با محلول‌های ضدعفونی کننده تمیز کرده و سپس زخم ناشی از عمل را با نخ و بانداژ می‌بندد.

در کل ختنه ی اصولی نوزاد تنها در دست متخصص و با توجه به فرایند و مراحل مذکور به خوبی انجام می‌شود.

عوارض ختنه ی غیر اصولی:

عوارض ختنه غیر اصولی میتواند باعث مشکلات جدی و ناراحتی برای مردان شود. این عوارض میتواند به سطح و شدت مختلفی داشته باشد و شامل موارد زیر میشود:

 1. 1. درد: بدون شک، درد یکی از شایعترین عوارض ختنه غیر اصولی است و میتواند شدت بالایی داشته باشد. درد ممکن است به طور موقت یا دائمی باشد و بسته به شدت آسیب دیدگی و نحوه ختنه، متفاوت باشد.

 

 1. 2. التهاب: حالت التهابی در ناحیه ختنه میتواند باعث تورم، قرمزی و درد شدید شود. این عارضه ممکن است برای چند روز تا چند هفته پس از ختنه ادامه داشته باشد.

 

 1. 3. عفونت: ختنه غیر اصولی ممکن است باعث آسیب به بافتهای ناحیه ختنه شود و باعث عفونت شود. علائم عفونت شامل درد شدید، تب، قرمزی و تورم ناحیه ختنه میشود.

 

 1. 4. عدم رضایت از شکل ختنه: در بعضی موارد، شکل ختنه غیر اصولی ممکن است به نظر فرد نامناسب یا نازونی بیاید که میتواند باعث ناراحتی و عدم رضایت از شکل ختنه شود.

 

 1. 5. کاهش حساسیت: ختنه غیر اصولی ممکن است باعث کاهش حساسیت ناحیه تناسلی شود و در بعضی موارد میتواند باعث مشکلات جنسی شود.

 

 1. 6. عوارض جراحی: در صورت انجام ختنه غیر اصولی توسط یک پزشک غیرمجرب یا در شرایط ناامن، ممکن است عوارض جراحی مانند خونریزی، عفونت، آسیب به بافتهای مجاور و… رخ دهد.

 

 1. 6. مشکلات ارتباطی: ختنه غیر اصولی ممکن است باعث مشکلات ارتباطی در رابطه جنسی شود. ممکن است باعث کاهش هیجان و لذت جنسی شود و در بعضی موارد ممکن است باعث کاهش شهوت جنسی شود.

 

 1. 7. مشکلات روانی: ختنه غیر اصولی ممکن است باعث مشکلات روانی شود، به طوری که برخی مردان احساس ناامنی، شرم و ناامیدی میکنند. ممکن است باعث ایجاد تنش و اضطراب شود و در بعضی موارد ممکن است باعث خجالت و ناامیدی شود.

 

 1. 8. مشکلات تناسلی: ختنه غیر اصولی ممکن است باعث مشکلات تناسلی شود، بهطوری که ممکن است باعث کاهش تولید اسپرم شود و در بعضی موارد ممکن است باعث ناباروری شود.

 

 1. 9. عوارض جانبی جراحی: در صورت انجام ختنه غیر اصولی توسط یک پزشک غیرمجرب یا در شرایط ناامن، ممکن است عوارض جراحی مانند خونریزی، عفونت، آسیب به بافتهای مجاور و… رخ دهد.

۱۰- برداشتن نا درست پوست ختنه گاه هدف از ختنه کودک که جلوگیری از عفونت ادراری است را بی معنا میکند و پوست ناقص بریده شده به کلاهک آلت تناسلی و تنه آلت تناسلی چسبیده و سبب جمع شدن ترشحات در زیر آن و ایجاد عفونت می گردد.
۱۱-چسبندگی ناشی از ختنه نامناسب سبب مخفی شدن و کشیده شدن آلت تناسلی کودک بداخل شکم می شود که آزاد کردن این چسبندگی نیازمند عمل جراحی است.
۱2 – گاهی ختنه نادرست یاعث کوتاهی آلت تناسلی میشود .

۱3- برنداشتن مقدار استاندارد از پوست ختنه‌گاه باعث ایجاد ظاهر ختنه نشده آلت میشود
۱۴-ختنه نادرست سبب ایجاد تنگی مجرا و سوراخ ادراری (تنگی مه‌آ) میشود.

۱5- گوشت اضافه و اسکار جراحی در محل ختنه ایجاد میشود.
۱6- ختنه نادرست گاهی موجب  ایجاد پل پوستی (Skin Bridge) یا سوراخ در محل ختنه‌گاه میشود.
۱7- آسیب به مجرای ادراری یکی دیگر از عوازض ختنه غیر اصولی است.

۱8- آسیب به کلاهک آلت تناسلی

با توجه به این مشکلات، بهترین راهکار برای جلوگیری از عوارض ختنه غیر اصولی، انجام ختنه توسط پزشک متخصص و در محیطی امن و بهداشتی است. همچنین، پیش از تصمیم گیری برای ختنه غیر اصولی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و بهترین روش را برای شرایط شما انتخاب کنید.

 

ترمیم ختنه :

ترمیم ختنه به معنی بازسازی و بهبود وضعیت ختنه است که به دلیل جراحی، تیغه زنی ناموفق توسط پزشک غیرحرفه ای است. در برخی موارد، ترمیم ختنه میتواند به عنوان راهکاری برای بهبود عملکرد جنسی، کاهش درد و عدم راضی بودن از شکل ختنه قبلی مورد استفاده قرار گیرد که بسته به نوع مشکل وضعیت اولیه، بهبود ختنه از طریق جراحی دوباره انجام میشود .

جراحی میتواند بهترین راهکار برای ترمیم ختنه باشد. در این روش، با برش و بازسازی بافت های ختنه، بهبود شکل و عملکرد ختنه صورت میگیرد. این روش معمولا برای مواردی که بافت های ختنه آسیب دیده و نیاز به تعمیر دارند، مناسب است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد امتیاز 9

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

6 دیدگاه ‌ها

 • برای چسبندگی هم لازمه ختنه مجدد بشه

  • سلام
   برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید

 • وای خدای من ختنه خودش اضطراب آور ختنه مجدد دیگه فاجعه است

 • من هفت سال پیش پسرم را پیش همین دکتر مقدم ختنه کردم و هر سال حداقل دوبار برای چکاپ و … میرم مطب ایشون ندیدم یکی بگه بچخه من را این دکتر ختنه کرده و مشکل پیش اومده یا ختنه مجدد می خواد کارش درسته

  • ممنون از اعتماد تون خانم مقدسی

 • آها حالا فهمیدم چرا در مطب دکتر هرمان مقدم هم برگه مراقبت های بعداز ختنه می دهند هم دکتر هرمان مقدم توضیح شفاهی برای کارهای بعداز ختنه می دهد و هم ویزیت مجددی دارند برا چک کردن محل ختنه و راهنمایی جلوگیری از چسبندگی و تنگی مجرا بیشتر برای همین پیشگیری از ختنه مجدد هست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع