ویرایش محتوا

درباره دکتر هرمان مقدم

دکتر کامبیز هرمان مقدم متخصص ختنه نوزادان دارای بورد تخصصی اطفال و کودکان .
وی تحصیلات خود را در سال 74 در رشته پزشکی آغاز نموده و در سال 81 موفق به اخذ پزشکی عمومی گردید . هم چنین از سال های 85 الی 88 در رشته تخصصی کودکان مشغول به تحصیل شد.

راه های ارتباطی

واکسن گارداسیل (Gardasil) یا HPV یا واکسن زگیل تناسلی چیست؟ | تزریق و قیمت

 • خانه
 • -
 • مقالات آموزشی
 • -
 • واکسن گارداسیل (Gardasil) یا HPV یا واکسن زگیل تناسلی چیست؟ | تزریق و قیمت
واکسن گارداسیل (Gardasil) یا HPV یا واکسن زگیل تناسلی چیست؟ | تزریق و قیمت
5
(16)

واکسن گارداسیل  (Gardasil)یکی از انواع رایج واکسن‌های HPV است.

لازم به ذکر است این مطلب فقط جهت افزایش اگاهی عموم در سایت، درج گردیده و امکان تزریق واکسن گارداسیل در کلینیک ختنه دکتر هرمان مقدم وجود ندارد.

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی (HPV) از ویروس های شایعی است که می تواند از طریق ارتباط پوستی یا رابطه جنسی منتقل شود. انواع خاصی از این ویروس می توانند منجر به بیماری های خطرناکی نظیر سرطان دهانه رحم در زنان شود.

95 درصد از سرطان های گردن رحم به دلیل ویروس اچ پی وی ایجاد میشوند . پس طبیعی است که افراد  نگران باشند و جالب ‌تر اینکه واکسنی به اسم  گارداسیل  وجود دارد که فرد را در مقابل همین ویروسی  که باعث زگیل تناسلی می گردد ایمن  میکند.

از شایعترین عوارض آلودگی به این ویروس، زگیل تناسلی، زگیل واژن و زگیل مقعد می باشد. این واکسن می‌تواند از بیماری های خطرناکی نظیر زگیل تناسلی و انواع سرطان ها از جمله سرطان دهانه رحم پیشگیری نماید.

چطور میتوان تشخیص داد که فردی به اچ  پی وی  دچار شده است؟

متاسفانه تست خون یا تست بزاقی  وجود ندارد که  انجام داده و تا تشخیص داد که فردی به اچ  پی وی  دچار شده است یا نه .

اینکه خود زگیل روی بدن مشاهده  شود در واقع  باید  نمونه از خود اون  زگیل گرفته شده و تست شود که آیا  اچ پی وی موجب آن زگیل تناسلی شده یا خیر.

برای مردان تنها راه تشخیص همین مورد است اما برای خانم ها امکان چکاپ سالانه نیز هست تا نتیجه تست اچ پی وی را همراه با تست پاپ اسمیر  که انجام می شود، مشخص گردد.

در حالت کلی بهترین راه این هست که هر چه زودتر برای فرزندانتان از سن ۱۲ سالگی این واکسن را بزنید .

خرید واکسن گارداسیل در تهران

 

مزایا تزریق واکسن گارداسیل (Gardasil) | واکسن زگیل تناسلی (واکسن HPV)

مزایا تزریق واکسن گارداسیل، این گونه است که از فرد در مقابل ویروس های اچ پی وی از انواع 16 و 18 محافظت کند، که هر دو این ویروس ها می تواند منجر به سرطان های خاص شود. بعضی از واکسن ها نیز می توانند در برابر گونه هایی از ویروس که موجب زگیل تناسلی می شود، مقاومت ایجاد نمایند. در نتیجه فرد در آینده مجبور نخواهد بود تا به دنبال روشهای درمان زگیل تناسلی بگردد.

نکته جالب این است که واکسن زگیل تناسلی یا HPV حاوی ویروس کشته شده یا ضعیف شده این بیماری نبوده بلکه حاوی ذراتی شبیه ویروس پاپیلومای انسانی است و از پروتئین دیواره خارجی ويروس مشتق می شود.

تاکنون اداره غذا و داروی ایالات متحده سه واکسن Gardasil، Gardasil 9 و Cervarix  برای حفاظت از اچ پی وی را تأیید کرده است. این واکسن ها باید در فاصله زمانی های شش ماه تزریق شوند تا زمانی که مراحل دریافت آن تکمیل گردد.

لازم به ذکر است این مطلب فقط جهت افزایش اگاهی عموم در سایت، درج گردیده و امکان تزریق واکسن گارداسیل در کلینیک ختنه دکتر هرمان مقدم وجود ندارد.

تزریق واکسن گارداسیل

 

زمانبندی تزریق واکسن HPV | واکسن زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل از فرد در برابر سروتیپ های 6 و 11 محافظت می کند. این دو نوع باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند.

واکسن گارداسیل در افراد بین 9 الی 15 سال ، دو دوز تزریق به فاصله 6 ماه (ماه صفر و ماه 6 ام) و در افراد بین 15 تا 45 سال در 3 دوز به فواصل ماه صفر،2 ماه و 6 ماه تزریق می شود.

طبق تحقیقات صورت گرفته پس از گذشت 3 ماه از اولین تزریق بدن در برابر ویروس اچ پی وی مقاوم میشود.

همچنین بستگی به نوع واکسن پاپیلوگارد؛ گونه ای از آن در دو دوز و به فاصله 6 تا 12 ماه پس از دوز اول تزریق می شود. همانطور که ذکر شد، زمان ایده آل برای تزریق این واکسن بین سنین 11 تا 12 سال می باشد.

 

تزریق hpv

به صورت کلی تزریق واکسن اچ پی وی به تمام دخترها و پسرها از سن ۱۲ سالگی توصیه میشود و برای بچه ها تا سن 14 سالگی در قالب دو دوز تزریق می گردد  که ابتدا دوز اول تزریق میشود و دوز دوم را بعد از  6 ماه الی 12 ماه میتوانند دریافت کنند .

اما برای آنهایی که بعد از ۱۴ سال این واکسن میزنند در قالب  سه دوز می باشد. به این صورت که دوز اول را  تزریق می کنند و دوز دوم بعد از یک  الی دو ماه و دوز  سوم بعد از شش ماه به مراجعه کننده زده می شود .

معمولاً به ‌طور سنتی توصیه شده که تا قبل از ۲۶ سالگی واکسن زده شود و این موضوع به این دلیل است که بعد از ۲۶ سالگی مقدار کارایی آن  کم میشود اما امروز اگر فردی در ۳۰  سالگی یا 35  سالگی قصد تزریق این واکسن را داشته باشد، میتواند با  دکتر صحبت کرده  و تا ۴۵ سالگی هم این واکسن را تزریق کنند.

بنابراین با توجه به اینکه واکسن گارداسیل برای پیشگیری از سرطان رحم در بانوان و زگیل تناسلی در آقایان تزریق می گردد، در ویدیو زیر اطلاعاتی برای پیشگیری از سرطان با روش ها و تزریق واکسن ارائه شده است.

 

کاربرد واکسن گارداسیل در درمان زگیل تناسلی چیست؟

این دارو در برابر 4 نوع ویروس خطرناک محافظت ایجاد می کند، بنابراین به فرد در پیشگیری از نوع دیگر این ویروس کمک خواهد نمود. در واقع با تزریق آن می توان از ابتلا به ویروسهای پرخطر در امان ماند.

بهترین زمان برای دریافت این دارو در  زنان و مردان، قبل از سن شروع فعالیت های جنسی است. در واقع زمانی این واکسن اثر گذار است که فرد در معرض ویروس قرار نگرفته باشد.

کلینیک دکتر کامبیز هرمان مقدم در تهران با سابقه 10 ساله، تزریق انواع واکسن های ابله مرغان و پرونار 13 را انجام می دهد.

لازم به ذکر است این مطلب فقط جهت افزایش اگاهی عموم در سایت، درج گردیده و امکان تزریق واکسن گارداسیل در کلینیک ختنه دکتر هرمان مقدم وجود ندارد.

واکسن گارداسیل

 

تزریق واکسن گارداسیل در مردان چه زمانی تاثیرگذار است؟

بهترین سن برای تزریق آن در مردان بین سنین 9 تا 21 سال است. اگر بدن فردی در اثر بیماریهایی همانند ایدز تضعیف شده است و یا فرد با شرکای جنسی متعددی ارتباط دارد، لازم است هرچه سریع تر برای دریافت این دارو اقدام نماید زیرا که به شدت در معرض دریافت ویروس HPV قرار دارد.

تزریق واکسن گارداسیل در زنان چه زمانی تاثیرگذار است؟

زنان نیز می توانند در سنین مابین 9 تا 26 سال برای دریافت این دارو اقدام کنند. البته امکان تزریق این دارو در سنین بعد از 26 سالگی نیز وجود دارد و اما با توجه به افزایش سن ممکن است از تاثیرگذاری آن کاسته شود.

این دارو به جز مواردی مانند بارداری، شیردهی و نقص سیستم ایمنی برای همه افراد حداقل بالاتر از 9 سال قابل تزریق است.

در حالت کلی بهترین راه این هست که هر چه زودتر برای فرزندانتان از سن ۱۲ سالگی این واکسن را بزنید .

همچنین خودتان هم اگه این واکسن را نزدید این کار را انجام بدید.  به افراد خانواده و دوستان هم توصیه کنید که واکسن گارداسیل را تزریق کنند و بتوانند خودشان را از سرطانی که خیلی ساده امکان جلوگیری را دارد در امان بمانند.

آمارها نشان داده تزریق این دارو به شکل موثری در پیشگیری از زگیل تناسلی، تغییرات پیش سرطانی و نیز بروز ضایعات پیش سرطانی موثر است – رنج اندازه گیری: 200/2000/20000/200000LUX

قیمت واکسن گارداسیل

لازم به ذکر است که قیمت واکسن گارداسیل ایرانی و خارجی تفاوت دارد. به طور معمول واکسن های خارجی نرخ بالاتری نسبت به ایرانی دارند.

این مطلب فقط جهت افزایش اگاهی عموم در سایت، درج گردیده و امکان تزریق واکسن گارداسیل در کلینیک ختنه دکتر هرمان مقدم وجود ندارد.

پاسخگویی به سوالات متداول در مورد واکسن  HPV:

1- واکسن  HPV در چه سنی قابل تزریق است؟

واکسن  HPV برای تمای پسرها و دخترها از یازده سالگی  پیشنهاد می شود و تا 45 سالگی قابل تزریق می باشد

علت پیشنهاد این واکسن این است که بعضی از انواع این ویروس HPV می تواند موجب سرطان گردن رحم و انواع سرطان های دیگر شوند و می توان گفت که 95 درصد سرطان های گردن رحم به خاطر  ویروس HPV می باشد

2- آیا واکسن  HPV حتی برای دخترها و پسرهایی که ازدواج نکردن و یا روابط جنسی ندارن هم توصیه می شود؟

بله به این خاطر که کار واکسن پیشگیری هست و بهترین زمان تزریق این واکس زمانی می باشد که هنوز وارد روابط جنسی نشده اید تا زمانی که وارد روابط می شوید از شما محافظت کند

3- آیا افرادی که ازدواج کردن و فقط با همسر خود ارتباط دارند هم باید این واکسن را تزریق کنند؟

درصورتی که هیچ کدوم از طرفین قبل از دواج با هیچ کس دیگری رابطه جنسی نداشته اند و در آینده هم با هیچ کس دیگری رابطه برقرار نکنند نیاز نمی باشد که احتمال آن بسیار کم می باشد پس احتیاط این است که تزریق شود

4- آیا فردی که با هیچکس ارتباط نداشته و قصد ندارد در آینده هم با هیچکس ارتباط داشته باشه نیاز به تزریق واکسن دارد؟

اگر چنین اطمینانی وجود دارد نیاز به تزریق نمی باشد

5- آیا فردی که ویروس HPV گرفته حتما به سرطان گردن رحم یا انواع سرطان های دیگر دچار می شود؟

خیر در 90 درصد موارد سیستم ایمنی شخص طی دوسال ویروس را پاک می کنه و غالباً بعداز این زمان تست آن منفی خواهد بود اما در 10 درصد موارد وقتی ویروس باقی می ماند درطول سال های دراز موجب تغییرات سلولی می شود و ایجاد سرطان می نماید که درصورت انجام پاپ اسمیرهای سالانه به مجرد مشاهده پیری کنسر یا مراحل اولیه تغییرات سلولی باشد قابل شناسایی و درمان می باشد

6- آیا فردی که تست داده و یکی از انواع ویروس  HPV را دارد لازم است واکسن بزند؟

بله به این خاطر که گرفتن یک نوع از ویروس HPV  دلیل بر این نیست که انواع دیگر را نمی گیرد پس باید واکسن زده شود تا از ابتلاع به نوع های دیگر جلوگیری شود

7- آیا فردی که HPV گرفته درصورت تزریق واکسن سرطان نمی گیرد؟

خیر واکسن شخص را درقبال گرفتن سرطان محافظت نمی کند و بلکه در قبال ویروسی که می تواند تولید سرطان کنه محافظت می کنه

8- آیا شخصی که باردار می باشد هم نیاز به تزریق واکسن HPV می باشد؟

خیر در دوران بارداری نباید این واکسن را تزریق نمود

9- آیا در صورت داشتن HPV توسط مادر باردار، پس زایمان این ویروس را به بچه خود انتقال دهد ؟  

بله این احتمال وجود دارد و درصورت داشتن HPV حتما باید با متخصص زنان و زایمان را درجریان این موضوع گذاشت تا راههای پیشگیری مطرح گردد.

10- آیا ممکن است ویروس HPV از طریق استخر، سونا، جکوزی، لیزر و یا از طریق دستشویی فرنگی انتقال یابد؟

این ویروس فقط از طریق تماس پوستی منتقل می شود، یعنی درهنگام روابط جنسی و احتمال انتقال این ویروس از طریق موارد فوق تقریبا صفر می باشد.

در زمینه انتقال این ویروس از طریق لوازم و تجهیزات پزشکی مثل لیزر، یا پروب های سنوگرافی واژینال  احتمال انتقال بسیار کم می باشد وطی مطالعات انجام شده موردی مشاهده نشده

11- آیا شرط مبتلا شدن فرد به ویروس HPV رویت زگیل می باشد و در چنین مواردی هست که نباید رابطه جنسی داشت؟

خیر دلیل مبتلا بودن رویت زگیل نیست و اکثرا افرادی که زگیل ندارند این ویروس را انتقال می دهند تنها راه اطمینان تست دادن می باشد.

12- آیا واکسن HPV فقط برای افرادی هست که روابط جنسی متعددی دارند و برای افراد متأهل یا متعهد نیازی نیست؟

خیر واقعیت این است که این واکسن برای همه مهم و ضروری می باشد مخصوصا برای فرزندان

فردی که ویروس HPV داره ممکنه بلافاصله علائمی نداشته باشه سالها بعد زگیل ها مشاهده بشه پس اگر در حال رابطه با شخصی هستید و به ناگهان زگیل مشاهده کنید این دلیل برخیانت شخص نیست ممکنه سالها قبل گرفته باشه

نکته: اگر شخصی تست پاپ اسمیر انجام بده و در آن تغییرات سلولی مشاهده نشده باشه به این مفهوم نیست که شما HPV ندارید فقط به این معناست که شما تغییرات سلولی ناشی از HPV را ندارید و ممکنه سال بعد که این تست را انجام بدید و آن زمان این تغییرات مشاهده بشه به این معنا نیست که شما در این یکسال رابطه داشتید و HPV گرفتید به این مفهومه که قبلا داشتید و تازه تغییرات سلولی ایجاد شده، بهتره برای این کار تست HPV انجام شود.

لازم به ذکر است این مطلب فقط جهت افزایش اگاهی عموم در سایت، درج گردیده و امکان تزریق واکسن گارداسیل در کلینیک ختنه دکتر هرمان مقدم وجود ندارد.

تزریق واکسن گارداسیل؛

تزریق واکسن گارداسیل در سنین مختلف متفاوت است در سنین 9 الی 15 سال ، دو دوز تزریق میشود که این تزریق در فاصله زمانی ۶ ماه میشود یعنی دوز دوم ۶ ماه بعد از دوز اول تزریق میشود . در سنین بین 15 تا 45 سال درسه دوز تزریق میشود که فاطله دورز دوم تزریق دو ماه از دوز اول است و دوز سوم نیز ۴ یا ۶ ماه بعد از دوز دوم تزریق میشود . پاسخ ایمنی در طول زمان بهبود می‌یابد . مؤثرترین زمان برای تزریق این واکسن قبل از شروع فعالیت جنسی است.

فواید و عوارض واکسن گارداسیل

فواید اصلی واکسن گارداسیل HPV عبارتند از:

1. پیشگیری از سرطان دهانه رحم: این واکسن می‌تواند تا ۹۵ درصد از ابتلا به سرطان دهانه رحم که یکی از شایع‌ترین سرطان‌های زنان است جلوگیری کند.

2. پیشگیری از زگیل تناسلی: این واکسن تا ۹۰ درصد می‌تواند از بروز زگیل تناسلی پیشگیری کند که عفونت بسیار رایجی است.

3. محافظت از سرطان اندام تناسلی: می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان آلت تناسلی مردان و سرطان اندام تناسلی زنان را به میزان ۹۰ درصد کاهش دهد.

4. کاهش شدت و مدت زمان زگیل تناسلی: اگر زگیل تناسلی قبلاً وجود داشته باشد، واکسن می‌تواند از شدت و طول عفونت کاسته و به درمان آن کمک کند.

5. ایجاد پاسخ ایمنی بلندمدت: با تزریق دوز سوم واکسن، پاسخ ایمنی حداقل به مدت ۱۰ سال ایجاد می‌شود.

– پیشگیری از انتقال ویروس: واکسن گارداسیل می‌تواند تا حد زیادی از انتقال ویروس HPV از فرد واکسینه شده به دیگران جلوگیری کند.

– کاهش نیاز به پیگیری‌های پزشکی: زنانی که واکسن گارداسیل را دریافت می‌کنند نیاز کمتری به آزمایش‌های پاپ اسمیر برای پیگیری دارند.

– کاهش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی: از آنجایی که واکسن می‌تواند از ابتلا به سرطان جلوگیری کند، هزینه‌های مراقبت از بیماران سرطانی کاهش می‌یابد.

– محافظت در مقابل انواع بیشتر ویروس: واکسن گارداسیل علاوه بر 4 نوع ویروس HPV در برنامه واکسیناسیون، در برابر 9 نوع دیگر HPV نیز محافظت ایجاد می‌کند.

– کاهش بار روحی: زنانی که واکسن را دریافت می‌کنند از نگرانی‌های ناشی از سرطان دهانه رحم در امان هستند.

 

عوارض جانبی معمول این واکسن شامل درد، تورم، قرمزی، خستگی، سردرد و اختلال گوارش است که بیشتر موارد به صورت موضعی و خفیف است.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل HPV معمولاً ملایم هستند و عبارتند از:

– درد، تورم و التهاب در ناحیه تزریق: بیشترین عارضه شایع پس از تزریق این واکسن است که معمولا خفیف بوده و با استراحت و استفاده از کرم های ضدالتهاب درمان میشود.

– تب یا احساس گرما در بدن: که معمولا خفیف بوده و با مصرف پاراستامول قابل کنترل است.

– سردرد: شایع ترین عارضه سیستمیک پس از تزریق این واکسن. معمولا خفیف تا متوسط بوده و با داروهای مسکن قابل کنترل است.

– اسهال، استفراغ و تهوع: گاهی پس از تزریق این واکسن رخ میدهد ولی طول نمی کشد.

البته برخی از افراد ممکن است عوارض جدی تری مانند واکنش های آلرژیک داشته باشند که بسیار نادر است.

در صورت بروز هر گونه عارضه غیر معمول پس از تزریق واکسن گارداسیل ، می توانید هرچه سریعتر با پزشک معالجتان تماس بگیرید. همچنین باید ذکر کرد عوارض جانبی شایع تر بعد از دوز سوم واکسن بروز می کنند.

قیمت واکسن گارداسیل:

قیمت واکسن گارداسیل در ایران متفاوت است و بستگی به عوامل مختلفی دارد. به طور کلی نمی‌توان گفت قیمت این واکسن چقدر است زیرا براساس شرایط عرضه و تقاضا و قیمت ارز و دلار ممکن است متفاوت باشد و همچنین ممکن است قیمت این واکسن در مراکز مختلف تا حدودی فرق کند.

عوامل تعیین‌کننده دیگری در قیمت واکسن گارداسیل تاثیر دارند که شامل : تعداد دوزهای واکسن و اگر سه دوزه باشد قیمت بیشتر است عوانل دیگر نوع برند واکسن است برندهای مختلف قیمت‌های متفاوتی دارند ؛ مرکز تزریق نیز عامل تعیین کننده قیمت واکسن است به عنوان مثال قیمت در مراکز دولتی و خصوصی متفاوت است البته باید توجه داشت که برخی کلینیک ها تخفیف‌های احتمالی برای متقاضیان خود ارائه میدهند . بنابراین بستگی به نوع برند واکسن، تعداد دوزها و مرکز تزریق قیمت واکسن گارداسیل متفاوت است.
برای اطلاع از قیمت این واکسن با کلینیک تماس بگیرید و اطلاعات لازم خود را در این زمینه کسب کنید.

برای خرید واکسن گارداسیل HPV در ایران می توانید از این روش ها استفاده کنید:

2) مراجعه به درمانگاه ها و بیمارستان های دولتی: می توانید با معرفی نامه پزشک و یا به صورت خودجوش به درمانگاه های دولتی مانند بیمارستان ها، مراکز بهداشت و … مراجعه کنید. این مراکز قیمت مناسب تری نسبت به خصوصی دارند اما صف انتظار بیشتری وجود دارد.

3) مراجعه به بیمارستان های خصوصی: با مراجعه به بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی می توانید واکسن گارداسیل HPV را خریداری کنید که البته قیمت بالاتری دارند.

4) خرید از داروخانه ها: برخی داروخانه ها اقلام تزریقی از جمله واکسن ها را نیز عرضه می کنند. باید از کیفیت آن تا حد ممکن اطمینان حاصل کنید.

5) خرید از فروشگاه های اینترنتی: در برخی از فروشگاه های معتبر اینترنتی می توانید واکسن گارداسیل HPV را با قیمت مناسبتری در مقایسه با بیمارستان ها خریداری کنید.

لطفا در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد خرید واکسن با کلینیک ما تماس بگیرید ما پاسخگویی شما عزیزان هستم.

تزریق واکسن گارداسیل برای چه افرادی مناسب است؟

– واکسن گارداسیل HPV بیشتر برای نوجوانان و جوانان پیشنهاد می‌شود زیرا مؤثرترین زمان برای تجویز این واکسن قبل از شروع فعالیت‌های جنسی است.

– افرادی که قبلا با ویروس HPV در تماس بوده‌اند همچنان می‌توانند از مزایای واکسن گارداسیل HPV برخوردار شوند.

– معمولاً واکسن گارداسیل HPV برای مردان نیز به خصوص افراد دارای رفتارهای پرخطر پیشنهاد می‌شود.

– افرادی که عوامل محدود‌کننده‌ای ندارند می‌توانند هر زمان از سن ۹ تا ۲۶ سالگی واکسن گارداسیل HPV را دریافت کنند.

افرادی که قبلا آزمایش Pap smear غیرطبیعی داشته‌اند هنوز می‌توانند از مزایای این واکسن برخوردار شوند.

به طور خلاصه واکسن گارداسیل HPV برای تمام افرادی که قصد دارند از خطر ابتلا به زگیل تناسلی و سرطان وابسته به HPV پیشگیری کنند مناسب است .

اما تزریق این واکسن برای برخی افراد ممکن است منع داشته باشد.افرادی مثل:

– افرادی که حساسیتی نسبت به مواد موجود در واکسن دارند

– افراد مبتلا به چندین بیماری مزمن

– افرادی که اخیرا واکسن دیگری دریافت کرده اند

– زنان باردار یا در حال شیردهی

– افرادی که سابقه تشنج یا واکنشهای آلرژیک شدید دارند

معمولاً پزشک قبل از تجویز واکسن گارداسیل HPV، وضعیت سلامتی فرد و موانع احتمالی را بررسی میکند.
بنابراین واکسن گارداسیل HPV برای پیشگیری از سرطان و زگیل تناسلی به صورت کلی مناسب است اما برای برخی افراد با توجه به وضعیت سلامتیشان ممکن است منع باشد.

واکسن گارداسیل ساخت آمریکا:

واکسن گارداسیل HPV ساخت امریکا توسط شرکت Merck & Co تولید می شود که سابقه چندین دهه ای در زمینه واکسن سازی دارد. نام تجاری این واکسن Gardasil است.

Gardasil شامل پروتئین‌هایی مصنوعی از 4 نوع ویروس HPV است که باعث بیشترین موارد سرطان دهانه رحم و زگیل‌های تناسلی می‌شوند. این واکسن از سن 9 سالگی تا 26 سالگی تجویز می‌شود.

واکسن Gardasil ساخت امریکا شامل 3 دوز است که معمولا با فواصل زمانی ۲ و ۶ ماهه تجویز می‌شود. علاوه بر پیشگیری از سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی، از سرطان اندام تناسلی نیز جلوگیری می‌کند.

این واکسن به صورت تزریق عضلانی و زیر پوستی تجویز می‌شود و پس از چند دقیقه فرد واکسینه شده می‌تواند فعالیت‌های روزمره اش را ادامه دهد.

گارداسیل میتواند به چند روش در عضله بازو تزریق ‌شود. معمولا در دو مرحله و پس از ۲ ماه از تزریق اول تزریق دوم انجام می‌شود. گاهی نیز این واکسن به صورت سه دوز در فواصل زمانی مشخص تزریق می شود تا ایمنی بدن را افزایش دهد.

گارداسیل برای پیشگیری از سرطان نیز استفاده می شود.

واکسن گارداسیل برای اکثر افراد توصیه میشود اما برای برخی افراد مناسب نیست:

– کسانی که سابقه بروز واکنش آلرژیک شدید به مواد موجود در واکسن دارند

– افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مانند مبتلایان به HIV

– زنان حامله: این واکسن تاثیری روی جنین ندارد اما تایید نشده و توصیه نمیشود.

 

واکسن گارداسیل به طور کلی ایمن و بیخطر است اما ممکن است باعث بروز عوارض جانبی موقتی شود که عبارتند از:

– درد، تورم و التهاب در محل تزریق: که با استراحت و استفاده از کیسه یخ میتواند بهبود پیدا کند.

– تب و سردرد: بیشتر در  ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه پس از تزریق رخ میدهد و با مصرف ایبوپروفن قابل کنترل است.

– تهوع و استفراغ: مخصوصاً در افرادی که پاسخ شدیدی به واکسن دارند

– خستگی و سردرد: که طی چند روز بهبود مییابد.

– واکنشهای آلرژیک شدید (کمیاب): مانند تنگی نفس، تورم صورت و صدای گلو.

در صورت مشاهده هریک از علائم فوق العاده سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

برای کاهش عوارض جانبی واکسن گارداسیل که معمولاً خفیف و موقتی است این راهکارها میتوانند مفید باشند:

 

 1. استراحت کافی: به ویژه پس از تزریق واکسن، به بدن اجازه دهید به طور طبیعی واکنش ایمنی را به وجود آورد.
 2. مصرف مسکن : از قبیل ایبوپروفن، پاراستامول میتواند به کاهش درد و احساس بیقراری کمک کند.
 3. کمپرس یخ: بر روی محل تزریق واکسن میتواند احساس سوزن زدگی را کاهش دهد.
 4. ضد التهاب غیر استروئیدی: مانند ایبوپروفن میتواند درد، تورم و قرمزی پوست را کاهش دهد.
 5. مایعات فراوان: برای جبران تب و سردرد. که میتواند نشانه ایمنی طبیعی بدن باشد.
 6. ویتامین C: به تقویت سیستم ایمنی و کاهش عوارض واکسن کمک میکند.

اگر عوارض جانبی بهبود نیافتند یا شدیدتر شدند به پزشک مراجعه کنید.

واکسن گارداسیل 9 جدیدترین نسخه واکسن گارداسیل است که توانایی پوشش ۹ نوع مختلف از ویروس پاپیلومای انسانی را دارد. این واکسن به شکل خلاصه علاوه بر پوشش ویروسهای HPV 16 و ۱۸ که عامل اصلی سرطان سرویکس هستند، ۵ نوع دیگر از ویروسها را نیز پوشش میدهد:

۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸.

 

– این واکسن جدید احتمال ابتلا به سرطان سرویکس، آنال و بینی مهبلی ناشی از HPV را تا  ۹۰ درصد کاهش میدهد.

– به صورت دو دوز در فاصله ۶ ماهه تزریق میشود تا ایمنی بدن را افزایش دهد .

– عوارض جانبی آن مشابه گارداسیل قبلی است که عموما خفیف و گذرا هستند.

بنابراین واکسن گارداسیل 9 با پوشش وسیع تر ویروسهای HPV احتمال ابتلا به سرطان های مربوطه را به طور قابل توجهی کاهش میدهد.

پیشرفتهای علمی مداوم سبب تولید واکسنهایی نسبت به نسخه های قبلی پیشرفته تر میشود. واکسن گارداسیل 9 نیز یکی از این واکسنهای پیشرفته است:

 • واکسن گارداسیل 9 علاوه بر پوشش ویروسهای HPV 16 و ۱۸، احتمال ابتلاء بیماران به سرطان های مرتبط را بسیار کاهش میدهد.
 • گارداسیل 9 فقط نیاز به دو دوز دارد و مانند واکسن قبلی که سه دوز بود مصرف نمیشود. پس هزینه و زمان کمتری را نیاز دارد.
 • عوارض جانبی این واکسن شبیه نسخه قبلی است و شامل التهاب محل تزریق، تب و سردرد میشود که با استراحت و مراقبته ای پزشکی موقت قابل کنترل هستند.

واکسن گارداسیل با چه داروهایی تداخل دارویی دارد ؟

برخی از مهم‌ترین تداخل‌های دارویی آن به شرح زیر است:

 1. لوپرول: این دارو ممکن است پاسخ ایمنی بدن به واکسن را کاهش دهد.
 2. داروهای کورتنی: داروهای کورتیکواستروئید مانند پردنیزولون ممکن است پاسخ ایمنی بدن به واکسن را کاهش دهد.
 3. آنتی‌بیوتیک ‌ها: برخی آنتی‌بیوتیک‌ ها احتمالاً پاسخ ایمنی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
 4. دارو های کاهنده سیستم ایمنی: مانند داروهای ضدروماتیسمی، تداخل دارند.
 5. واکسن‌های دیگر: مصرف همزمان واکسن‌های دیگر می‌تواند پاسخ ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین زنان باردار باید از مصرف این واکسن خودداری کنند. پیشنهاد می‌شود قبل از دریافت واکسن گارداسیل در مورد داروها و وضعیت پزشکی خود با پزشک مشورت کنید.

واکسن گارداسیل را چند بار باید تزریق کرد؟ ؟

واکسن گارداسیل نیاز به تکرار دارد. معمولا توصیه می‌شود واکسیناسیون با گارداسیل به صورت دوز دوگانه‌ای که با فاصله‌ای حدود ۶ ماهه انجام می‌شود، تکرار شود. این کار برای حفظ سطح پادتن در بدن و حفظ حساسیت ضد ویروسی انجام می‌شود.

توصیه‌های پزشکان عبارت است از:

 • برای نوجوانان دختر تا سن ۱۳ سالگی، اولین دوز واکسن گارداسیل را دریافت کنند، سپس دومین دوز را بعد از ۶ ماه دریافت کنند.
 • برای نوجوانان پسر تا سن ۱۴ سالگی، همان طرح باید اجرا شود.
 • بزرگسالان تا سن ۲۶ سالگی نیز می‌توانند واکسن را دریافت و پس از ۶ ماه دوز دوم را تزریق کنند.
 • پس از آن، معمولا هر ۵ تا ۱۰ سال یک بار دوز سوم (به عنوان یادآوری) تجویز می‌شود تا حفاظت ایمنی بدن حفظ شود.

بنابراین در کل واکسن گارداسیل نیاز به تکرار دارد تا حفاظت ایمنی بدن برای مدت طولانی حفظ شود.

 

واکسن گارداسیل و ناباروری

واکسن گارداسیل باعث ناباروری نمی‌شود. این واکسن برای جلوگیری از عفونت پاپیلوماویروس است که می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی شود نه باعث ناباروری.

واکسن گارداسیل شامل ویروس‌های ضعیف شده‌ای است که بدن شما را به آن ویروس‌ها آشنا می‌کند تا پاسخ ایمنی بهتری تولید کند. این واکسن متشکل از پروتئین‌های ویروسی است و DNA انسانی را تغییر نمی‌دهد.

واکسن گارداسیل هیچ تاثیری روی توانایی باروری و تخمک‌گذاری زن یا اسپرم‌زایی مرد ندارد و نمی‌تواند باعث ناباروری شود. این واکسن فقط باعث ایجاد حفاظت ایمنی علیه انواع خاصی از ویروس پاپیلوما می‌شود که می‌تواند باعث سرطان شود.

بنابراین اگر قصد دارید کودک داشته باشید، نگرانی از واکسن گارداسیل لازم نیست و می‌توانید این واکسن را دریافت کنید.

لازم به ذکر است این مطلب فقط جهت افزایش اگاهی عموم در سایت، درج گردیده و امکان تزریق واکسن گارداسیل در کلینیک ختنه دکتر هرمان مقدم وجود ندارد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 16

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

12 دیدگاه ‌ها

 • سالام میتونم زمان بندی تزریق واکسن دو دز ایرانی گارداسیل رو بدونم ؟ دزهای ۱۶ و ۱۸

 • بسیار متشکرم واقعا در اطلاع رسانی عالی هستید

 • این دارو هایی که توی اینستا تبلیغ می کنند واقعیت داره که بله زگیل رو درمان می کند برای همیشه کسی تایید می کند

 • آیا واکسن گارداسیل یا اساسا زگیل تناسلی برای افرادی اتفاق میفته که رابطه غیر و غیر قانونی زیادی دارند یا حتی ممکنه برای زوج هایی که تاحالا رابطه با کسی نداشتن هم اتفاق بیفته

  • سلام اقای نادران
   بله ممکنه

 • اگر بهداشت فردی کاملا رعایت بشه مخصوصا در زمان رقراری رابطه جنسی بازهم لازمه واکسن گارداییل زده بشه

  • سلام خانم شیما
   جهت پیشگیری خوبه که زده بشه

 • سلام لطفا راستش رو بگید لطفا من شنیدم واکسن گارداسیل برای آبله میمونی عالیه و باید سه دوز بزنی تا جلوی ویروس آبله میمونی گرفته بشه جواب دبد لطفا

  • سلام خانم کثیری
   واکسن ابله مرغان امکان پیشگیری از ابله میمونی را دارد.

 • سلام تا حدی ممکنه کرم های مورد نظر باعث برطرف شدن زگیل شود اما تزریق واکسن یه راهکار علمی می باشد

 • سلام اقای نارویی
  برای مشاوره با واتساپ ما در ارتباط باشید

 • نکته جالب این است که واکسن زگیل تناسلی یا HPV حاوی ویروس کشته شده یا ضعیف شده این بیماری نبوده بلکه حاوی ذراتی شبیه ویروس پاپیلومای انسانی است و از پروتئین دیواره خارجی ويروس مشتق می شود.

  تاکنون اداره غذا و داروی ایالات متحده سه واکسن Gardasil، Gardasil 9 و Cervarix برای حفاظت از اچ پی وی را تأیید کرده است. این واکسن ها باید در فاصله زمانی های شش ماه تزریق شوند تا زمانی که مراحل دریافت آن تکمیل گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس سریع