واکسن آبله مرغان یا واریسلا چیست؟ | تزریق واکسن ابله مرغان

این مورد را ارزیابی کنید
(94 رای‌ها)
واکسن آبله مرغان یا واریسلا چیست؟ | تزریق واکسن ابله مرغان - 4.6 out of 5 1 based on 94 votes

آبله مرغان (Chiken pox) یک عفونت شدیدا مسری است که علامت و مشخصه آن ضایعات پوستی (بثورات وزیکولی varicella zouster) می‌باشد.

آبله‌مرغان توسط ویروس واریسلا زوستر که از خانواده هرپس ویروس است، ایجاد می‌شود. این ویروس بعد از ایجاد آبله ‌مرغان (Chiken pox)، در همه افراد به صورت نهفته ، در مسیر رشته‌های عصبی که از نخاع خارج می‌شوند، جایگزین می‌شود و فعالیت مجدد آن منجر به بیماری زونا یا هرپس زوستر Herpes zoster می‌گردد. این‌ ویروس‌ از راه‌ قطره‌های‌ ریز در هوا یا تماس‌ با ضایعات‌ پوستی ‌، از فرد بیمار انتقال‌ می‌یابد.

 تزریق واکسن ابله مرغان برای اطفال

این واکسن می تواند برای اطفال وکودکانی در مدرسه و مهد کودک که افراد بسیار زیادی هستند و احتمال مبتلا شدن به ان بالا می باشد، مناسب باشد و این عمل باعث می شود در صورتی که خانم باردار(مامان خونه) در خانه یا فامیل وجود داشته باشد دیگر به آبله مرغان مبتلا نشود که این امر به نظر شما چقدر می تونه مفید و ارزشمند باشه؟

کجا واکسن آبله مرغان بزنیم؟

مرکز تخصصی تزریق واکسن آبله مرغان دکتر هرمان مقدم متخصص اطفال و کودکان، جهت رفاه حال مراجعه کنندگان از قبیل خانم های باردار ، کارکنان بیمارستان، افراد در تماس مستقیم با افراد بیمار و کودکان در مهد کودک ها تاسیس گردیده است.


جهت مشاوره درباره تزریق واکسن آبله مرغان و دریافت وقت ویزیت ، با شماره زیر تماس بگیرید. 88213218 21 0098

پیشگیری از آبله مرغان

واکسن آبله مرغان یا واریسلا بهترین راه برای پیشگیری از ابتلاء به این بیماری می‌باشد. کودکان باید ۲ دوز از واکسن واریسلا را دریافت کنند.

- دوز اول در فاصله بین ۱۲ تا ۱۵ ماهگی ، دوز دوم در فاصله سنین ۴ تا ۶ سالگی

- واکسن آبله مرغان را می‌توان با واکسن بیماری‌های سرخک، اوریون و سرخچه ترکیب کرد، اما برای بعضی از کودکانی که در سنین بین ۱۲ تا ۲۳ ماهگی قرار دارند، این کار می‌تواند باعث افزایش خطر تب شدید و تشنج ناشی از واکسن در کودک شود

 

دکتر کامبیز هرمان تزریق واکسن ابله مرغان در ایران

تماس با ما 02188213218

مطب یوسف اباد

کلیه واکسن ها تولید کشور آمریکا می باشد.

تزریق واکسن آبله / واریسلا در ایران - دکتر کامبیز هرمان مقدم 

 

 

قیمت واکسن آبله مرغان

ابتدا باید بدانیم هزینه که برای حفاظت و جلوگیری ابله مرغان  انجام می دهیم چقدر اهمیت دارد چقدر می تواند از جنین که در دل مادر قرار دارد  حفاظت کند.

قیمت خود واکسن ابله مرغان در کشور های خارجی بین 100 الی 120 دلار است. در صورت نیاز به تزریق ، هزینه جدا دریافت می گردد.

مشخصات شخص مبتلا به ابله مرغون:

 1. تب
 2. ناراحتی و حساسیت
 3. سردرد
 4. خستگی شدید
 5. حالت تهوع
 6. ترش شدن گلو
 7. بی‌اشتهایی
 8. احساس عمومی کسالت و مریضی
 9. خارش پوست
 10. ظهور آثار جوش بر روی پوست که پوست اطراف به رنگ قرمز و به حالت ملتهب در می‌آید.

تزریق ابله مرغان

چه کسانی نباید واکسن ابله مرغان تزریق کنند؟

 1. وقتی فرد به تازگی انتقال خون داشته است یا سایر محصولات خونی را دریافت کرده است. ممکن است به شما توصیه شود که به مدت ۳ ماه یا بیشتر واکسیناسیون آبله مرغان را عقب بیندازید.
 2. وقتی فرد مبتلا به هر گونه آلرژی شدید است که زندگی فرد را به خطر می اندازد. ممکن است برای فردی که پس از دریافت یک دوز از واکسن آبله مرغان دچار واکنش آلرژیک خطرناکی شده است یا نسبت به بخشی از این واکسن آلرژی شدیدی دارد تزریق واکسن توصیه نشود.
 3. وقتی فرد پدر یا مادر، برادر یا خواهری دارد که سابقه مشکلات سیستم ایمنی دارد.
 4. وقتی فرد سالیسیلات (مانند آسپیرین) مصرف می کند. افراد باید به مدت ۶ هفته پس از تزریق واکسنی که حاوی واریسلا است ازمصرف سالیسیلا تها خودداری نمایند.

 قبل از بارداری chiken pox واکسن آبله مرغان

مشکلات جدی آبله مرغان chiken pox معمولا در کودکان چندان شایع نیست اما در برخی از زنان باردار منجر به ذات الریه می شود که می تواند بسیار خطرناک و مهلک باشد. در ۳ ماهه سوم بارداری، بیماری آبله مرغان برای مادر خطر بیشتری دارد تا برای جنین. اگر مادر در ۳ ماهه سوم بارداری به آبله مرغان مبتلا شد حتما باید بستری و تحت نظر متخصص عفونی و زنان، وضعیت جسمی اش مرتب کنترل شود.

اگر مادر در ۳ ماهه اول بارداری به آبله مرغان مبتلا شود، بیماری برای جنین بسیار خطرناکتر است و ممکن است به سندرم آبله مرغان مادرزادی مبتلا شود. اگرچه این سندرم درصد بسیار کمی از نوزادان را مبتلا می سازد ولی بسیار خطرناک بوده و گروهی از نقائص مادرزادی را بوجود می آورد که شامل اختلالات استخوانی و عضلانی، اندام فلج، سر کوچک، نابینایی، تشنج و حتی عقب ماندگی ذهنی می باشد.

یکی دیگر از خطرات ابتلا به آبله مرغان در طول بارداری این است که امکان دارد نوزاد با آن متولد شود. اگر مادر ۶ تا ۲۱ روز قبل از تاریخ زایمان دچار آبله مرغان شود، احتمالا بیماری نوزاد خفیف خواهد بود و به درمان نیازی نخواهد داشت اما اگر کمی دیرتر و بین ۵ روز قبل تا ۲ روز بعد از زایمان مبتلا شود و اقدام خاصی برای محافظت از جنین انجام نشود، ۲۵ تا ۵۰ درصد احتمال دارد که نوزاد بین روزهای ۵ تا ۱۰ بعد از تولد به این بیماری مبتلا شود.

میزان و احتمال آسیب رسیدن به جنین در صورت ابتلای مادر، با سن بارداری او در ارتباط است. اگر در سه ماهۀ اول یا دوم بارداری آبله ‌مرغان بگیرید، احتمال کمی وجود دارد که جنین دچار سندرم آبله‌ مرغان مادرزادی شود. این احتمال در هفته‌های ۱۳ تا ۲۰ بارداری بیشتر است. سندرم آبله‌ مرغان مادرزادی می‌تواند منجر به نقص‌های مادرزادی شود.


جهت مشاوره درباره تزریق واکسن آبله مرغان و دریافت وقت ویزیت ، با شماره زیر تماس بگیرید. 88213218 21 0098

برخی از نقص‌هایی که ممکن است در اثر سندرم آبله‌ مرغان مادرزادی ایجاد شود شامل زخم‌های پوستی، دست و پا‌های غیرطبیعی، سر کوچک‌تر از اندازۀ طبیعی، مشکلات عصبی مثل ناتوانایی ذهنی و مشکلات بینایی است. این عفونت می‌تواند منجر به سقط جنین در اوایل یا حتی در اواخر بارداری شود

خطرناک‌ترین زمان برای ابتلا به آبله‌مرغان بین پنج روز پیش از زایمان تا دو روز پس از زایمان است، زیرا در این حالت نوزاد با ویروس مواجه می‌شود، اما زمان کافی برای دریافت آنتی‌بادی را از شما ندارد. در این صورت شانس زیادی برای ابتلای نوزاد وجود دارد. در این حالت نوزاد دچار بیماری آبله ‌مرغان نوزدان می‌شود که یک بیماری خطرناک است و می‌تواند زندگی او را تهدید کند، به خصوص اگر درمان نشود.

آدرس مطب دکتر هرمان مقدم

تاثیر منفی و تاثیر گذار آبله مرغان مادر بر جنین

آبله مرغان از طریق قطرات تنفسی در هوا و از طریق تماس مستقیم با بثورات پوستی فرد مبتلا منتقل می شود . افرادیکه آبله مرغان دارند می توانند آن را منتقل کنند.

آبله‌مرغان chiken pox  در تعداد اندکی از زنان باردار رخ می‌دهد. اما زنانی که در دوران بارداری به این بیماری مبتلا می‌شوند، مخصوصا اگر در ۳ ماهه سوم باشند در معرض خطر بیشتری از نظر ابتلا به پنومونی واریسلا هستند که یک عفونت تهدیدکننده حیات است.

آبله‌ مرغان، یک بیماری خوش‌خیم و خود محدود شونده ویروسی است که توسط ویروس واریسلازوستر ایجاد می‌شود. از علائم آن می‌توان به تب‌، درد شکمی‌ یا احساس‌ناخوشی‌ عمومی‌که‌ یکی، دو روز طول ‌می‌‌کشد، بثورات‌ پوستی ‌از جمله‌ روی ‌پوست ‌سر، داخل ‌دهان‌، بینی‌، گلو یا مهبل اشاره کرد.

اگر نسبت به آبله ‌مرغان ایمن نیستید، امکان تزریق واکسن آبله‌ مرغان در دوران بارداری وجود ندارد. به همین دلیل، بهتر است پیش از بارداری به پزشک مراجعه کنید تا معاینات لازم پیش از بارداری را انجام دهید.

نویسنده : دکتر کامبیز هرمان - تزریق واکسن ابله مرغان در ایران

تماس با ما 02188213218

مطب یوسف اباد

2 نظرها

 • پیوند نظر دکتر هرمان مقدم شنبه, 30 آذر 1398 ساعت 21:39 ارسال شده توسط دکتر هرمان مقدم

  انتقال آبله مرغان
  نحوه انتقال آبله مرغان، سرماخوردگی و آنفولانزا به هم شباهت دارد. سایر افراد می توانند با لمس مستقیم آبله های بیمار یا تنفس در هوای آلوده به ویروس‌، مبتلا به آبله مرغان شوند. آبله مرغان اکثرا توسط راه های زیر منتقل می شود:

  تماس مستقیم با آبله های فردی که به ویروس واریسلا زوستر مبتلاست.
  تنفس در هوایی که فرد مبتلا به آبله مرغان در آن حرف زده یا سرفه کرده
  استنشاق ذرات ویروس معلق در هوا
  واریسلا یک دوره نهفتگی دارد که چیزی حدود ۱۰ الی ۲۱ روز طول می کشد. به عبارت دیگر، دانه های پوستی ۱۰ الی ۲۱ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس نمایان می شوند

 • پیوند نظر دکتر هرمان سه شنبه, 12 آذر 1398 ساعت 08:55 ارسال شده توسط دکتر هرمان

  ز سال 1988 در كشورهایی چون ژاپن و حتی كشور همسایه ما، تركیه و نیز از سال 1995 در آمریكا، تزریق واكسن آبله‏مرغان به تصویب رسیده و از سال 2005 هم در آمریكا واكسنی كه تركیبی از سرخك، اوریون، سرخجه و آبله‏مرغان است، برای كودكان بین 12 ماه تا 12 سال به صورت عمومی تزریق می‌شود

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.