واکسن آبله مرغان یا واریسلا چیست؟ | تزریق واکسن ابله مرغان

این مورد را ارزیابی کنید
(116 رای‌ها)
واکسن آبله مرغان یا واریسلا چیست؟ | تزریق واکسن ابله مرغان - 4.6 out of 5 1 based on 116 votes

آبله مرغان (Chiken pox) یک عفونت شدیدا مسری است که علامت و مشخصه آن ضایعات پوستی (بثورات وزیکولی varicella zouster) می‌باشد.

آبله‌مرغان توسط ویروس واریسلا زوستر که از خانواده هرپس ویروس است، ایجاد می‌شود. این ویروس بعد از ایجاد آبله ‌مرغان (Chiken pox)، در همه افراد به صورت نهفته ، در مسیر رشته‌های عصبی که از نخاع خارج می‌شوند، جایگزین می‌شود و فعالیت مجدد آن منجر به بیماری زونا یا هرپس زوستر Herpes zoster می‌گردد. این‌ ویروس‌ از راه‌ قطره‌های‌ ریز در هوا یا تماس‌ با ضایعات‌ پوستی ‌، از فرد بیمار انتقال‌ می‌یابد.

برای پیشگیری از عوارض آبله مرغان میتوان از واکسن آبله مرغون استفاده کرد تا از سرایت آن به دیگران هم جلوگیری گردد.

مکانیزم اثر واکسن آبله مرغان

واکسیناسیون آبله مرغان سبب آنتی بادی ضد واریسلا و پاسخ ایمنی سلولی می شود وفرد را در مقابل عفونت وارسیلا مصون می سازد. به طور کلی در 70% موارد نسبت به ابتلای بیماری ودر 95% موارد نسبت به ابتلای موارد شدید بیماری ایجاد مصونیت می کند. میزان ابتلا به عفونت واریسلایی در افرادی که واکسینه شده اند، حدود 4-1% در سال طی 7 سال پس از واکسیناسیون است.

از زمانی که در معرض ویروس قرار می‌گیریم، به مدت ۱۰-۱۲ روز طول می‌کشد تا اولین نشانه‌های آبله‌مرغان ظاهر شود. این بیماری به‌طور متوسط بین ۵-۱۰ روز طول می‌کشد، که در این زمان بیمار نیاز به استراحت و مراقبت دارد.

کسی که تا‌ به‌ حال یک‌بار به آبله‌مرغان مبتلا شده باشد، به‌احتمال نزدیک به صد در صد دیگر مبتلا نخواهد شد. اما برای افرادی که مبتلا نشده‌اند، واکسن آبله‌مرغان یکی از روش‌های موثر برای پیشگیری از ابتلا است. واکسن آبله‌مرغان در واقع نسخه‌‌ی ضعیف‌شده‌ی ویروس است. ویروس آبله‌مرغان در آزمایشگاه اصلاح یا تضعیف می‌شود. بدن در مقابل ویروس ضعیف شده قرار می‌گیرد و سیستم ایمنی در برابر ویروس مقاوم می‌شود.

واکسن آبله مرغان

 تزریق واکسن ابله مرغان برای اطفال

این واکسن می تواند برای اطفال وکودکانی در مدرسه و مهد کودک که افراد بسیار زیادی هستند و احتمال مبتلا شدن به ان بالا می باشد، مناسب باشد و این عمل باعث می شود در صورتی که خانم باردار(مامان خونه) در خانه یا فامیل وجود داشته باشد دیگر به آبله مرغان مبتلا نشود که این امر به نظر شما چقدر می تونه مفید و ارزشمند باشه؟

بیش از ۹۹ درصد کودکان با واکسن آبله‌مرغان، در مقابل این بیماری مقاوم می‌شوند. در بزرگسالان تزریق اول واکسن احتمال ابتلا به بیماری را تا ۷۸ درصد کاهش می‌دهد و این عدد در تزریق دوم به ۹۹ درصد می‌رسد.

۲ درصد از کودکان واکسینه شده، به آبله‌مرغان مبتلا می‌شوند. اما نشانه‌های آبله‌مرغان در آنها خفیف است و بیماری زودتر خوب می‌شود.

بسیاری از پدرها و مادرها سعی می‌کنند کودک خود را در معرض آبله‌مرغان قرار بدهند تا بیماری را بگیرد و در بزرگسالی نسبت به آن مقاوم باشد. اما خوب است بدانید دریافت واکسن آبله‌مرغان بهتر از این است که یک‌بار به آن مبتلا شویم.

کجا واکسن آبله مرغان بزنیم؟

مرکز تخصصی تزریق واکسن آبله مرغان دکتر هرمان مقدم متخصص اطفال و کودکان، جهت رفاه حال مراجعه کنندگان از قبیل خانم هایی که قصد بارداری دارند ، کارکنان بیمارستان، افراد در تماس مستقیم با افراد بیمار و کودکان در مهد کودک ها ، اقدام به تزریق واکسن آبله مرغان می نماید.

جهت مشاوره درباره تزریق واکسن آبله مرغان و دریافت وقت ویزیت ، با شماره زیر تماس بگیرید. 88213218 21 0098

تزریق واکسن آبله مرغان

پیشگیری از آبله مرغان

واکسن آبله مرغان یا واریسلا بهترین راه برای پیشگیری از ابتلاء به این بیماری می‌باشد. کودکان باید ۲ دوز از واکسن واریسلا را دریافت کنند.

- دوز اول در فاصله بین ۱۲ تا ۱۵ ماهگی ، دوز دوم در فاصله سنین ۴ تا ۶ سالگی

- واکسن آبله مرغان را می‌توان با واکسن بیماری‌های سرخک، اوریون و سرخچه ترکیب کرد، اما برای بعضی از کودکانی که در سنین بین ۱۲ تا ۲۳ ماهگی قرار دارند، این کار می‌تواند باعث افزایش خطر تب شدید و تشنج ناشی از واکسن در کودک شود

- همه‌ کودکان زیر ۱۳ سال باید یک بار در حدود ۱۲-۱۵ ماهگی و یک بار بین ۴-۶ سالگی واکسینه شوند.

- همه‌ افراد بالای ۱۳ سالی که تا به‌ حال به آبله‌مرغان مبتلا نشده‌اند باید دو بار به فاصله‌ ۴-۸ هفته واکسینه شوند.

- اگر واکسن دریافت نکرده‌اید و در معرض ویروس قرار گرفته‌اید، واکسینه شدن تا ۷۲ ساعت بعد از مواجهه با ویروس می‌تواند موثر واقع شود و از ابتلا به بیماری جلوگیری کند.

دکتر کامبیز هرمان تزریق واکسن ابله مرغان در ایران

تماس با ما 02188213218

مطب یوسف اباد

کلیه واکسن ها تولید کشور آمریکا می باشد.

تزریق واکسن آبله / واریسلا در ایران - دکتر کامبیز هرمان مقدم 

 تزریق واکسن آبله مرغان

قیمت واکسن آبله مرغان

ابتدا باید بدانیم هزینه که برای حفاظت و جلوگیری ابله مرغان  انجام می دهیم چقدر اهمیت دارد چقدر می تواند از جنین که در دل مادر قرار دارد  حفاظت کند.

قیمت خود واکسن ابله مرغان در کشور های خارجی بین 100 الی 120 دلار است. در صورت نیاز به تزریق ، هزینه جدا دریافت می گردد.

مشخصات شخص مبتلا به ابله مرغون:

 1. تب
 2. ناراحتی و حساسیت
 3. سردرد
 4. خستگی شدید
 5. حالت تهوع
 6. ترش شدن گلو
 7. بی‌اشتهایی
 8. احساس عمومی کسالت و مریضی
 9. خارش پوست
 10. ظهور آثار جوش بر روی پوست که پوست اطراف به رنگ قرمز و به حالت ملتهب در می‌آید.

تزریق ابله مرغان

چه کسانی نباید واکسن ابله مرغان تزریق کنند؟

 1. وقتی فرد به تازگی انتقال خون داشته است یا سایر محصولات خونی را دریافت کرده است. ممکن است به شما توصیه شود که به مدت ۳ ماه یا بیشتر واکسیناسیون آبله مرغان را عقب بیندازید.
 2. وقتی فرد مبتلا به هر گونه آلرژی شدید است که زندگی فرد را به خطر می اندازد. ممکن است برای فردی که پس از دریافت یک دوز از واکسن آبله مرغان دچار واکنش آلرژیک خطرناکی شده است یا نسبت به بخشی از این واکسن آلرژی شدیدی دارد تزریق واکسن توصیه نشود.
 3. وقتی فرد پدر یا مادر، برادر یا خواهری دارد که سابقه مشکلات سیستم ایمنی دارد.
 4. وقتی فرد سالیسیلات (مانند آسپیرین) مصرف می کند. افراد باید به مدت ۶ هفته پس از تزریق واکسنی که حاوی واریسلا است ازمصرف سالیسیلا تها خودداری نمایند.

خرید واکسن آبله مرغان

برای دریافت و خرید واکسن آبله مرغان می توانید با گرفتن وقت قبلی به کلینیک دکتر هرمان مقدم مراجعه و این واکسن را تزریق نمایید. این کلینیک در دوران کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی فعالیت نموده و از ازدحام مراجعین در محل مطب جلوگیری می کند.

 chiken pox  واکسن آبله مرغان قبل از بارداری

مشکلات جدی آبله مرغان chiken pox معمولا در کودکان چندان شایع نیست اما در برخی از زنان باردار منجر به ذات الریه می شود که می تواند بسیار خطرناک و مهلک باشد. در ۳ ماهه سوم بارداری، بیماری آبله مرغان برای مادر خطر بیشتری دارد تا برای جنین. اگر مادر در ۳ ماهه سوم بارداری به آبله مرغان مبتلا شد حتما باید بستری و تحت نظر متخصص عفونی و زنان، وضعیت جسمی اش مرتب کنترل شود.

اگر مادر در ۳ ماهه اول بارداری به آبله مرغان مبتلا شود، بیماری برای جنین بسیار خطرناکتر است و ممکن است به سندرم آبله مرغان مادرزادی مبتلا شود. اگرچه این سندرم درصد بسیار کمی از نوزادان را مبتلا می سازد ولی بسیار خطرناک بوده و گروهی از نقائص مادرزادی را بوجود می آورد که شامل اختلالات استخوانی و عضلانی، اندام فلج، سر کوچک، نابینایی، تشنج و حتی عقب ماندگی ذهنی می باشد.

یکی دیگر از خطرات ابتلا به آبله مرغان در طول بارداری این است که امکان دارد نوزاد با آن متولد شود. اگر مادر ۶ تا ۲۱ روز قبل از تاریخ زایمان دچار آبله مرغان شود، احتمالا بیماری نوزاد خفیف خواهد بود و به درمان نیازی نخواهد داشت اما اگر کمی دیرتر و بین ۵ روز قبل تا ۲ روز بعد از زایمان مبتلا شود و اقدام خاصی برای محافظت از جنین انجام نشود، ۲۵ تا ۵۰ درصد احتمال دارد که نوزاد بین روزهای ۵ تا ۱۰ بعد از تولد به این بیماری مبتلا شود.

میزان و احتمال آسیب رسیدن به جنین در صورت ابتلای مادر، با سن بارداری او در ارتباط است. اگر در سه ماهۀ اول یا دوم بارداری آبله ‌مرغان بگیرید، احتمال کمی وجود دارد که جنین دچار سندرم آبله‌ مرغان مادرزادی شود. این احتمال در هفته‌های ۱۳ تا ۲۰ بارداری بیشتر است. سندرم آبله‌ مرغان مادرزادی می‌تواند منجر به نقص‌های مادرزادی شود.


جهت مشاوره درباره تزریق واکسن آبله مرغان و دریافت وقت ویزیت ، با شماره زیر تماس بگیرید. 88213218 21 0098

برخی از نقص‌هایی که ممکن است در اثر سندرم آبله‌ مرغان مادرزادی ایجاد شود شامل زخم‌های پوستی، دست و پا‌های غیرطبیعی، سر کوچک‌تر از اندازۀ طبیعی، مشکلات عصبی مثل ناتوانایی ذهنی و مشکلات بینایی است. این عفونت می‌تواند منجر به سقط جنین در اوایل یا حتی در اواخر بارداری شود

خطرناک‌ترین زمان برای ابتلا به آبله‌مرغان بین پنج روز پیش از زایمان تا دو روز پس از زایمان است، زیرا در این حالت نوزاد با ویروس مواجه می‌شود، اما زمان کافی برای دریافت آنتی‌بادی را از شما ندارد. در این صورت شانس زیادی برای ابتلای نوزاد وجود دارد. در این حالت نوزاد دچار بیماری آبله ‌مرغان نوزدان می‌شود که یک بیماری خطرناک است و می‌تواند زندگی او را تهدید کند، به خصوص اگر درمان نشود.

آدرس مطب دکتر هرمان مقدم

تاثیر منفی و تاثیر گذار آبله مرغان مادر بر جنین

آبله مرغان از طریق قطرات تنفسی در هوا و از طریق تماس مستقیم با بثورات پوستی فرد مبتلا منتقل می شود . افرادیکه آبله مرغان دارند می توانند آن را منتقل کنند.

آبله‌مرغان chiken pox  در تعداد اندکی از زنان باردار رخ می‌دهد. اما زنانی که در دوران بارداری به این بیماری مبتلا می‌شوند، مخصوصا اگر در ۳ ماهه سوم باشند در معرض خطر بیشتری از نظر ابتلا به پنومونی واریسلا هستند که یک عفونت تهدیدکننده حیات است.

آبله‌ مرغان، یک بیماری خوش‌خیم و خود محدود شونده ویروسی است که توسط ویروس واریسلازوستر ایجاد می‌شود. از علائم آن می‌توان به تب‌، درد شکمی‌ یا احساس‌ناخوشی‌ عمومی‌که‌ یکی، دو روز طول ‌می‌‌کشد، بثورات‌ پوستی ‌از جمله‌ روی ‌پوست ‌سر، داخل ‌دهان‌، بینی‌، گلو یا مهبل اشاره کرد.

اگر نسبت به آبله ‌مرغان ایمن نیستید، امکان تزریق واکسن آبله‌ مرغان در دوران بارداری وجود ندارد. به همین دلیل، بهتر است پیش از بارداری به پزشک مراجعه کنید تا معاینات لازم پیش از بارداری را انجام دهید.

چه مواردی باید در تزریق واکسن آبله مرغان رعایت شود؟

تزريق به صورت زيرجلدی در قسمت خارجي ران يا فوقاني بازو است. معموال در بچه هاي كوچك در ران و در افراد بزرگ تر

در قسمت فوقاني بازو تزريق مي شود. از تزريق عضالني يا وريدی واکسن بايد اکیدا خودداری شود.

- واكسن بايد در يخچال ( 8-2 درجه )نگهداري شود.

حالل واكسن بايد در حرارت زير 32 درجه نگهداري شده و از فريز كردن آن اجتناب شود.

ويال واكسن بايد در جعبه مقوايي نگهداري شده و از نور محافظت شود.

واكسن پس از آماده سازي ترجيحا بايد بالفاصله حداكثر طي 32 دقيقه استفاده شود.

واكسن آبله مرغان را مي توان هم زمان با ساير واكسن ها تجويزكرد .در صورت دريافت فرآورده هاي خوني، پالسما، ايمونوگلوبولين انساني يا ايمونوگلوبولين اختصاصي آبله مرغان(VZIG) ، بايد تجويزواكسن به تعويق افتد. به دنبال دريافت اين واكسن، هيچ نوع ايمونوگلوبولين شامل VZIG براي يك ماه نبايد استفاده شود .پس از واكسيناسيون، استفاده از فرآورده هاي حاوي آسپرين( ساليسيالت ) براي 6 هفته ممنوع است.

در صورت بيماري حاد شديد يا متوسط ، تجويز واكسن بايد تا زمان بهبودي به تعويق افتد.

در كودكاني كه پردنيزون با دوز بالا( بيش از 2ميلي گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن يا بيش از 22 ميلي گرم در روز براي كودكان با وزن بيش از 12 كيلوگرم )ويا معادل آن و به مدت طولانی ( 14 روز يا بيشتر )به صورت روزانه مصرف مي كنند، بايد حداقل تا يك ماه پس از اتمام دوره درمان از تجويز واكسن آبله مرغان اجتناب كرد.

نویسنده : دکتر کامبیز هرمان - تزریق واکسن ابله مرغان در ایران

تماس با ما 02188213218

مطب یوسف اباد

2 نظرها

 • پیوند نظر دکتر هرمان مقدم شنبه, 30 آذر 1398 ساعت 21:39 ارسال شده توسط دکتر هرمان مقدم

  انتقال آبله مرغان
  نحوه انتقال آبله مرغان، سرماخوردگی و آنفولانزا به هم شباهت دارد. سایر افراد می توانند با لمس مستقیم آبله های بیمار یا تنفس در هوای آلوده به ویروس‌، مبتلا به آبله مرغان شوند. آبله مرغان اکثرا توسط راه های زیر منتقل می شود:

  تماس مستقیم با آبله های فردی که به ویروس واریسلا زوستر مبتلاست.
  تنفس در هوایی که فرد مبتلا به آبله مرغان در آن حرف زده یا سرفه کرده
  استنشاق ذرات ویروس معلق در هوا
  واریسلا یک دوره نهفتگی دارد که چیزی حدود ۱۰ الی ۲۱ روز طول می کشد. به عبارت دیگر، دانه های پوستی ۱۰ الی ۲۱ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس نمایان می شوند

 • پیوند نظر دکتر هرمان سه شنبه, 12 آذر 1398 ساعت 08:55 ارسال شده توسط دکتر هرمان

  ز سال 1988 در كشورهایی چون ژاپن و حتی كشور همسایه ما، تركیه و نیز از سال 1995 در آمریكا، تزریق واكسن آبله‏مرغان به تصویب رسیده و از سال 2005 هم در آمریكا واكسنی كه تركیبی از سرخك، اوریون، سرخجه و آبله‏مرغان است، برای كودكان بین 12 ماه تا 12 سال به صورت عمومی تزریق می‌شود

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.