ویرایش محتوا

درباره دکتر هرمان مقدم

دکتر کامبیز هرمان مقدم متخصص ختنه نوزادان دارای بورد تخصصی اطفال و کودکان .
وی تحصیلات خود را در سال 74 در رشته پزشکی آغاز نموده و در سال 81 موفق به اخذ پزشکی عمومی گردید . هم چنین از سال های 85 الی 88 در رشته تخصصی کودکان مشغول به تحصیل شد.

راه های ارتباطی

ختنه در زنان چگونه است

 • خانه
 • -
 • مقالات آموزشی
 • -
 • ختنه در زنان چگونه است
ختنه در زنان چگونه است
5
(4)

ختنه چیست:

ختنه عمل جراحی است که طی آن بخشی از اندام جنسی یا پوسته اندام جنسی در پسران یا دختران برداشته می شود. این عمل در برخی از کشورها با اهدافی انجام میشود ، برخی از ادیان از جمله اسلام و یهودیت بر انجام ختنه تاکید دارند. ختنه یک رسم مذهبی است که بر اساس پیشینه ای فرهنگی، مذهبی و سنتی انجام می شود و معمولا در زمان کودکی و نوجوانی انجام می شود ولی گاهی نیز در دوران بزرگسالی انجام میپذیرد ، ادعا می شود ختنه باعث کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری ها می شود اما این موضوع مورد بحث و اختلاف نظر است.

ختنه در زنان چگونه است ؟

ختنه زنان یا ختنه اندام تناسلی زنانه یک رسوم فرهنگی مذهبی است که بخصوص در قسمت هایی از آفریقا و خاورمیانه رواج دارد. ختنه در زنان به معنای برش و برداشتن بخشی از بافت‌های داخلی و خارجی اعضای تناسلی زنان است. این عمل برخی اوقات با نام‌های دیگری همچون ختنه زنان، ختنه خانم‌ها، ختنه برشی، ختنه صنعتی و یا ختنه تنظیمی هم شناخته می‌شود. نوع ختنه‌ای که در زنان انجام می‌شود، بستگی به منطقه جغرافیایی، فرهنگ و تقالید مردم دارد و ممکن است شامل برش و برداشتن بخشی از لبهای بیرونی و داخلی اعضای تناسلی، برش و برداشتن بخشی از کلیتوریس و یا برش و برداشتن بخشی از بافت‌های دیگر در نزدیکی منطقه تناسلی باشد .ختنه زنان در قرن 20میلادی به عنوان یک رسوم قبیله‌ای و مذهبی رواج یافت. برخی قبایل انجام آن را نشانه ای از پاکی و ایمان می دانند. البته باید بیان کرد که ختنه زنان یک روش خشن برای کنترل تمایلات جنسی زنان و دخالت در جنسیت زنان شناخته می شود و باعث صدمات جدی و جبران ناپذیر مانند عفونت، ناباروری و مشکلات زایمان می شود. طبق گزارش یونیسف، سالانه بیش از 3 میلیون دختر کودک ختنه می شوند. سازمان های حقوق بشر و سازمان ملل ختنه زنان را به عنوان نقض حقوق بشر محکوم کرده اند ولی با این حال این کار در کشورهایی مانند مصر، اتیوپی و سومالی ختنه زنان هنوز نیز رایج است. در بسیاری از کشورها، ختنه در زنان همچنان به عنوان یک عمل رایج در برخی فرهنگ‌ها و جوامع قلمداد می‌شود، اما در بسیاری از کشورهای پیشرفته و با توجه به شناخت کامل تاثیرات بالینی و روانی آن بر زنان، ختنه در زنان به شدت محکوم شده است و به عنوان یک عمل ضدانسانی در نظر گرفته می‌شود.

بسیاری از سازمان‌های حقوقی و حقوق بشری در سطح جهان، ختنه در زنان را به عنوان یک نوع تجاوز به حقوق بشری و روانی و جسمی زنان محکوم کرده‌اند.

 

فواید ختنه در زنان چیست:

بسیاری از افرادی که ختنه در زنان را تأیید می‌کنند، به دلیل دلایل فرهنگی و مذهبی، به این اعتقاد می‌رسند که ختنه در زنان باعث کاهش شهوت جنسی و کنترل رفتار جنسی می‌شود. برای برخی افراد، ختنه در زنان باعث می‌شود که زنان بیشتر بهداشتی باشند و باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های تناسلی شود.

در برخی مناطق جهان، به دلیل عدم دسترسی به بهداشت و امکانات بهداشتی، ختنه در زنان به عنوان یک راه جلوگیری از بروز عفونت‌های تناسلی مطرح شده است. به همین دلیل، برخی از پزشکان ممکن است ختنه در زنان را به عنوان یک روش پیشگیری از بروز عفونت‌های تناسلی، به خصوص در مناطقی که بهداشتی نامناسب دارند، توصیه کنند.

به هر حال، بسیاری از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که ختنه در زنان ممکن است باعث کاهش حس لذت جنسی و ایجاد درد و عوارض دیگری شود .

 

عوارض ختنه زنان:

ختنه در زنان می‌تواند باعث شکستن و نابودی بافت‌های تناسلی زنان شود و به همین دلیل ممکن است باعث کاهش احساسات جنسی و درد و عوارض دیگری شود. به علاوه، برخی از پژوهش‌های انجام شده نشان داده‌اند که ختنه در زنان ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های تناسلی ، به دلیل ایجاد شکاف‌ها و آسیب‌های در بافت‌های تناسلی زنان شود .

برای جلوگیری از انجام ختنه در زنان، آموزش و افزایش آگاهی درباره خطرات این عمل و توجیهات بهداشتی بسیار مهم است. همچنین، باید به زنان اجازه داده شود تا در مورد انجام یا انجام ندادن ختنه در زنان تصمیم بگیرند و این حق را داشته باشند که بدون هیچگونه فشار و اجباری از طرف خانواده و جامعه، بهترین تصمیم را برای خودشان بگیرند.

ختنه در زنان چگونه است
ختنه در زنان چگونه است

بهترین راه حل برای جلوگیری از انجام ختنه در زنان، افزایش آگاهی و آموزش درباره خطرات این عمل و توجیهات بهداشتی است. ختنه در زنان می‌تواند عوارض جسمی و روانی متعددی را در پی داشته باشد. برخی از عوارض جسمی ختنه در زنان عبارتند از:

 • کاهش حس لذت جنسی: ختنه در زنان باعث کاهش حساسیت و احساسات لذت جنسی می‌شود و ممکن است باعث کاهش شهوت و رضایت جنسی زنان شود.
 • درد و خونریزی: ختنه در زنان ممکن است باعث درد شدید و خونریزی‌های بسیاری شود که ممکن است به عوارض جدی منجر شود.
 • آسیب به بافت‌های تناسلی: ختنه در زنان ممکن است باعث آسیب به بافت‌های تناسلی، شکاف‌های در بافت‌های تناسلی و نابودی بافت‌های حساس تناسلی شود.
 • عفونت‌های تناسلی: ختنه در زنان ممکن است باعث افزایش خطر عفونت‌های تناسلی شود، به دلیل ایجاد شکاف‌ها و آسیب‌های در بافت‌های تناسلی زنان.
 • مشکلات ادراری: ختنه در زنان ممکن است باعث مشکلات ادراری مانند ناتوانی در نگهداری ادرار، التهاب ادراری و عفونت‌های ادراری شود.

به علاوه، ختنه در زنان می‌تواند عوارض روانی و اجتماعی نیز داشته باشد، از جمله:

 • افزایش اضطراب و افسردگی: ختنه در زنان ممکن است باعث افزایش اضطراب و افسردگی شود، به دلیل تأثیرات روانی و جسمی آن.
 • کاهش اعتماد به نفس: ختنه در زنان ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس و احساس ناامنی شود.
 • خشونت علیه زنان: ختنه در زنان ممکن است باعث شدیدتر شدن خشونت علیه زنان به دلیل کاهش شهوت جنسی و رضایت جنسی زنان شود .

 


آیا در ایران ختنه زنان انجام میشود ؟

در ایران، ختنه در زنان قانونی نیست و توسط سازمان‌های بهداشتی مورد تأیید نیست. به علت خطرات جسمی و روانی بالای ختنه در زنان، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان ملل متحد (UN) این عمل را به عنوان یک عمل ضدانسانی شناخته و از آن توصیه نمی‌کنند.

انجام ختنه در زنان در ایران با توجه به قوانین و مقررات بهداشتی، به عنوان یک جرم شناخته می‌شود و تلاش برای انجام آن ممکن است به مجازات‌های قانونی منجر شود. البته برخی افراد در ایران، به دلیل باورهای فرهنگی یا سنتی، درخواست ختنه در زنان را دارند. اما این موضوع هیچ‌گونه تأیید و حمایت قانونی ندارد و به عنوان یک عمل غیرقانونی و خطرناک شناخته می‌شود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس سریع